Најновије актуелности

11. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе ДРИ

Овлашћена државна ревизорка, Горанка Јовановић, одржала је презентацију „Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе Државне ревизорске институције“ на 12. годишњој конференцији коју је 10. и 11. октобра у Београду организовало Удружење интерних ревизора Србије под називом „Поглед унапред: Редефинисање интерне ревизије за модерно доба“.

 

11. 10. 2024.

Представљање прелиминарних налаза у ревизијама сврсисходности пословања за 2024. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања, које ДРИ спроводи у 2024. години, представиле су председнику и генералном државном ревизору, др Душку Пејовићу, прелиминарне налазе, потенцијалне закључке и препоруке, као и кључне поруке ових ревизија. Током тродневних стручних консултација, одржаних од 8. до 10. октобра, др Пејовић је упознат са проблемима и циљевима ревизије, главним и осталим ревизорским питањима.

 

11. 10. 2024.

Одржан састанак посвећен спровођењу ревизија у реалном времену

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са врховним државним ревизорима – Мирјаном Гачевић и Жељком Мотићем, присуствовали су 11. октобра у Београду састанку са консултантом Филипом Хером, бившим високим службеником Врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО) на тему спровођења ревизија у реалном времену.

 

10. 10. 2024.

Чланица Савета ДРИ учествовала на VII конференцији јавног сектора

Чланица Савета Државне ревизорске институције, Невенка Бојанић, учествовала је на VII конференцији јавног сектора у организацији Бизкона, одржаној на Тари од 6. до 9. октобра, са темом „Најчешће неправилности уочене од стране Државне ревизорске институције у ревизијама правилности пословања“, с посебним освртом на јавне набавке и уговоре ван радног односа.

7. 10. 2024.

Представница ДРИ учесница међународне радионице „Млади лидери врховних ревизорских институција“

Јелена Дамјановић, виша саветница у ревизији, учествовала је на међународној радионици у оквиру иницијативе „Млади лидери врховних ревизорских институција (ВРИ)“ за период 2024–2025. године, одржаној од 30. септембра до 4. октобра у Кигалију, у Републици Руанди. 

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Објављено: 12. 6. 2024.

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

Стефановић је истакао да је ревизија, коју је ДРИ спровела током 2022. године показала да надлежни органи нису обезбедили ефикасно коришћење пољопривредног земљишта у државној својини, што је довело до тога да закупци улазе у посед и након отпочињања агроекономске године, а за пољопривреднике то значи немогућност избора културе коју ће сејати, док се пољопривредно земљиште у државној својини за то време не обрађује.           

„Циљ ревизије сврсисходности пословања био је да се испита да ли се ефикасно користи пољопривредно земљиште у државној својини и то – доношењем планских докумената, свеобухватном и ажурном евиденцијом, давањем у закуп и на коришћење пољопривредног земљишта, као и одговарајућом контролом“, рекао је Стефановић.

Субјекти у овој ревизији били су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде,  Управа за пољопривредно земљиште и градови Зрењанин и Вршац.           

Испред Државне ревизорске институције скуп су пратиле овлашћена државна ревизорка, Нада Тошић и виша саветница у ревизији, Ђурђа Ковачевић.           

Централна тема четвртог мастеркласа односила се на ревизије спроведене у вези са управљањем шумским ресурсима и пољопривредним земљиштем у општинама. Осим ДРИ Републике Србије, искуство у вези са наведеним темама поделиле су и ВРИ Бугарске и Летоније.           

Мастерклас је организован са циљем да створи окружење за размену информација о методолошким питањима. Овакав скуп представља прилику за испуњење мисије ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију општина (ЕУРОСАИ ТФМА) – формирање отворене платформе за размену најбољих пракси и искустава у циљу побољшања квалитета, продуктивности и вредности процеса ревизије.