Најновије актуелности

22. 1. 2025.

ДРИ започела ревизије у складу са Програмом ревизије за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ), у складу са Програмом ревизије за 2025. годину, започела је поступак ревизије код 121 корисника јавних средстава.

25. 12. 2024.

Марко Стругаревић именован за врховног државног ревизора

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Марка Стругаревића за врховног  државног ревизора у Сектору број 5. Полагањем заклетве пред члановима Савета, Стругаревић је преузео дужност врховног државног ревизора.

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

12. 12. 2024.

Предавање највишег руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор Сектора број 3, Жељко Мотић, одржали су 12. децембра предавања на саветовању које је Комора здравствених установа Србије, под називом „Нова парадигма здравства“, организовала у Врњачкој Бањи.

Представници ДРИ учесници конференције „Ревизија завршног рачуна буџета државе“ у Будви

Представници ДРИ учесници конференције „Ревизија завршног рачуна буџета државе“ у Будви

Објављено: 1. 3. 2024.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховна државна ревизорка у Сектору број 1, Мирјана Гачевић,  учествовали су на конференцији „Ревизија завршног рачуна буџета државе“ коју је Мрежа врховних ревизорских институција држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у Европској унији организовала од 27. до 29. фебруара у Будви.

Генерални државни ревизор, др Пејовић, говорио је у панелу посвећеном сагледавању ефеката које ревизије завршних рачуна буџета имају на начин управљања јавним финансијама и начин представљања финансијских информација.

Др Пејовић је учесницима конференције представио постигнућа ДРИ у ревизијама завршних рачуна буџета, као и ефекте уочене током претходних година.        „У току спровођења ревизије завршних рачуна буџета Републике Србије од 2009. до 2023. године, субјекти ревизије, чији су финансијски извештаји саставни део завршног рачуна буџета, предузели су 294 мере исправљања откривених грешака или неправилности, а у послеревизионом поступку поступљено је по 1.225 препорука“, истакао је др Пејовић.

Према речима др Пејовића, посебан допринос ДРИ као инструмента парламентарне контроле о трошењу јавних средстава и управљању јавном имовином, огледа се у чињеници да је у децембру 2019. године Народна скупштина Републике Србије усвојила 17 закона о завршним рачунима буџета Републике Србије за период 2002–2018. године.        „Од тада су закони о Завршном рачуну буџета Републике Србије за 2019, 2020, 2021. и 2022. годину усвајани у прописаним роковима“, нагласио је др Пејовић.

Врховна државна ревизорка, Мирјана Гачевић, за округлим столом је на тему „Формулисање препорука у финансијској ревизији и ревизији правилности завршног рачуна буџета државе“ представила искуства ДРИ. Циљ овог дела конференције био је разматрање приступа и изазова ВРИ Мреже при формулисању препорука у ревизији финансијских извештаја и ревизији правилности пословања завршног рачуна буџета државе, као и о значају израде оперативних, корисних и добро циљаних ревизорских препорука. Она је истакла да се препоруке морају формулисати тако да буду спроводиве, како би њихова имплементација водила ка остваривању што већег утицаја ревизије. ДРИ је разврстала препоруке по приоритетима и успоставила процедуре за праћење њиховог спровођења.

 „Законом је прописана обавеза субјеката ревизије да за откривене неправилности,  које нису отклоњене у току обављања ревизије, поднесу Институцији извештај о отклањању откривених неправилности – одазивни извештај, односно извештај о имплементацији препорука. Крајњи рок за подношење одазивног извештаја такође је прописани Законом“, појаснила је Гачевић.

На конференцији је поручено да нема стабилног финансијског система без јачања руководилачке одговорности у управљању јавним средствима, због чега је потребна сарадња свих актера у промовисању одговорности трошња јавних средстава и управљања јавном имовином. Делотворно и транспарентно управљање јавним финансијама захтева постојање и добро управљање низом система, а један од система јесте и екстерна ревизија јавног сектора, која кроз објективан и непристрастан начин спроводи контролу управљања јавним средствима.

Конференцији су присуствовали представници врховних ревизорских институција – чланица Мреже, стручњаци врховних ревизорских институција Хрватске и Словеније, као  и представници министарства финансија.

Државна ревизорска институција Републике Србије постала је чланица Мреже врховних ревизорских институција (ВРИ) држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у Европској унији у августу 2010. године.

Догађај је организовала ВРИ Црне Горе уз подршку ОЕЦД/СИГМА.