Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Превенција и сузбијање вршњачког насиља у школама

Превенција и сузбијање вршњачког насиља у школама

Објављено: 2. 2. 2023.

„Према статистичким подацима, свако четврто дете у Србији је жртва вршњачког насиља. Иако је насиље међу младима последица утицаја друштвеног окружења, у коме је у великој мери присутно породично и медијско насиље, одговорност за решавање овог проблема углавном је препуштена школама“, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ).

Извештај о ревизији сврсисходности пословања – „Превенција и сузбијање вршњачког насиља у школама“ показао је  да je законска регулатива у овој области посебно уређена, прописује јасне процедуре и кораке у превенцији и реаговању на насиље. Међутим, у појединим извештајима Заштитника грађана наводи се да школе често не раде по процедурама и не предузимају адекватне мере за заштиту ученика од насиља.

Циљ ове ревизије, по речима др Пејовића, био је да се испита ефикасност планирања и спровођења мера и активности на развијању ненасилног понашања ученика у одабраним школама, као и улога Министарства просвете у пружању помоћи школама у обезбеђивању заштите ученика од вршњачког насиља.

Ревизија је показала да је без програма заштите од насиља који су прилагођени специфичностима школе и без праћења ефеката реализације овог програма отежано планирање унапређења мера и активности у области заштите од вршњачког насиља.

Сандра Стојчевски, државни ревизор, нагласила је да непостојање оперативних планова заштите и документованог праћења ефеката предузетих мера и активности отежава сагледавање потребе за пружањем додатне подршке ученицима.

„Изостанком указивања на квалитет извештавања о остваривању програма заштите од насиља свим школама и примере добре праксе у спровођењу овог програма, пропушта се прилика да и на овај начин Министарство просвете пружи практичну помоћ школама да унапреде функционисање система заштите ученика од вршњачког насиља“, поручила је Стојчевски.

У циљу даљег унапређења заштите ученика од вршњачког насиља, потребно је да програми заштите од насиља које школе доносе буду базирани на анализи стања и процени успешности предузетих мера и активности у овој области.

Подаци прикупљени путем упитника упућеног школама са територије Школске управе Београд и Школске управе Чачак указују на то да од 55 одсто школа које су одговориле на упитник, 37 одсто школа  не сачињава посебан извештај о остваривању програма заштите од насиља, док око 40 одсто школа не приказује ефекте превентивних и интервентних мера и активности у свом извештају о остваривању програма заштите од насиља.

 Субјекти ревизије ДРИ били су Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Основна школа „Михаило Петровић Алас“, Београд, Медицинска школа, Београд, Основна школа „Свети Сава“, Горњи Милановац, Економска школа, Чачак.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања "Превенција и сузбијање вршњачког насиља у школама" доступан је овде.