Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Др Пејовић: Висококвалитетне ревизије позитивно утичу на функционисање јавног сектора

Објављено: 20. 5. 2021.

Државна ревизорска институција (ДРИ) је уложила значајне напоре да обезбеди висококвалитетне ревизије које позитивно утичу на функционисање јавног сектора, рекао је данас др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор на четвртом састанку Дијалога о политици управљања јавним финансијама.

Говорећи о јачању спољног надзора над јавним финансијама на онлајн скупу који је организовало Министарство финансија и Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ), др Пејовић је нагласио да су активности у оквиру Програма реформе управљања јавним финансијама усклађене са Стратешким планом ДРИ.

У 2020. години, по речима др Пејовића, ДРИ је израдила укупно 254 ревизорска извештаја међу којима је и Извештај о ревизији Консолидованог извештаја Републике Србије за 2019. годину.

ДРИ је у октобру 2020. године објавила на свом вебсајту Регистар препорука за 2019. годину. У ревизијама, спроведеним у 2019. години, ДРИ је дала 1.970 препорука и то 971 препоруку „првог приоритета“ које се морају спровести у року од 90 дана, 834 „другог приоритета“ које се морају спровести у року до годину дана и 165 препорука „трећег приоритета“ за чије је спровођење потребно до три године, истакао је др Пејовић. Он је додао да проценат извршења препорука првог приоритета износи 87,53%, а да је процена да је извршење свих препорука 75%.

Објављивањем препорука свим заинтересованим странама је омогућено да прате статус сваке препоруке дате у свакој врсти ревизије, свим субјектима, што ће значити афирмацију оних субјеката који спроводе препоруке и подстрек другим субјектима да унапреде спровођење препорука које им је дала ДРИ, рекао је др Пејовић.

У 2020. години поступањем субјеката ревизије по датим препорукама Државне ревизорске институције остварени су финансијски ефекти у износу од 602,32 милиона динара, ефекти по основу усклађивања пословања са прописима за преко 996 милиона динара и евидентирање имовине и обавеза од преко 154 милијарди динара, нагласио је генерални државни ревизор.

По речима др Пејовића, од 2019. године, ДРИ на свом сајту објављује и Одазивне извештаје субјеката ревизије, као и Послеревизионе извештаје из којих је видљиво који субјекти ревизије су отклонили неправилности или несврсисходности, а који то нису учинили.

Када је реч о обухвату јавних средстава ревизијом, ДРИ стратешки планира ревизије на основу вишеструких фактора ризика. Важећи приручници за планирање предвиђају да ДРИ обухвати најмање 70 процената укупног извршења буџета, рекао је др Пејовић и додао да је упракси, обухват у оквиру ревизије завршног рачуна за 2019. годину био 78,9%, а на општем нивоу државе износио је 81%.

Генерални државни ревизор најавио је побољшање ефикасности и квалитета ревизије увођењем софтвера за управљање ревизијама - АМС, којим ће ДРИ дигитализовати своје процесе.

Комплетна верзија софтвера очекује се јуна ове године, након чега ће уследити обука за коришћење софтвера. Употреба оваквог софтвера утицаће на нови, квалитетнији и ефикаснији начин рада ревизорских служби, поручио је др Пејовић.

Подсећања ради, у Извештају Европске комисије о напретку за 2020. годину, је истакнуто да је ДРИ наставила да повећава покривеност и квалитет ревизије јавних средстава, најизраженије кроз повећање броја ревизија сврсисходности спроведених на годишњем нивоу. Подржава се и даље унапређење спровођења препорука ДРИ од стране субјеката ревизије.

Осим о јачању спољног надзора над јавним финансијама, на састанку је било речи и о унапређењу капацитета за буџетско планирање и управљање јавним инвестицијама, ефикасном прикупљању и управљању буџетским средствима, унапређењу буџетске дисциплине и транспарентнијем коришћењу јавних средстава.

Данашњем састанку присуствовали су чланови Радне групе за припрему и праћење спровођења Програма, организације цивилног друштва, представници Делегације Европске уније у Републици Србији, као и представници донаторске заједнице и међународних финансијских институција.