Најновије актуелности

22. 1. 2025.

ДРИ започела ревизије у складу са Програмом ревизије за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ), у складу са Програмом ревизије за 2025. годину, започела је поступак ревизије код 121 корисника јавних средстава.

25. 12. 2024.

Марко Стругаревић именован за врховног државног ревизора

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Марка Стругаревића за врховног  државног ревизора у Сектору број 5. Полагањем заклетве пред члановима Савета, Стругаревић је преузео дужност врховног државног ревизора.

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

12. 12. 2024.

Предавање највишег руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор Сектора број 3, Жељко Мотић, одржали су 12. децембра предавања на саветовању које је Комора здравствених установа Србије, под називом „Нова парадигма здравства“, организовала у Врњачкој Бањи.



Прва седница Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције

Објављено: 30. 9. 2016.

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор Радослав Сретеновић и врховни државни ревизор Сектора за сврсисходност пословања Светлана Тома Анокић, присуствовали су првој седници Пододбора за разматрање извештаја Државне ревизорске институције, одржаној 30. септембра, чија је тема била разматрање улоге и значаја ревизије сврсисходности и механизама за јачање надзорне улоге Народне скупштине и Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, кроз праћење препорука датих у извештајима о ревизији сврсисходности и организовање јавних слушања о извештајима о ревизијама, које је спровела Државна ревизорска институција.


Државна ревизорска институција остварује добру сарадњу са Одбором за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава и жеља нам је да се добра сарадња и настави и унапреди, нарочито када је реч о анализи извештаја ревизије сврсисходности, рекао је Радослав Сретеновић. Он је оценио да ДРИ има добре стручњаке и да ће даље радити на унапређењу капацитета Институције за рад у овој области.


Када је реч о ревизији сврсисходности, сарадник и консултант ДРИ у оквиру УСАИД Пројекта за реформу правосуђа и одговорну власт, Џозеф Кристоф, представио је америчка искуства у вези са овом темом,као и модел рада врховне ревизорске институције САД – Канцеларије за одговорну власт, која помаже Конгресу у доношењу бољих одлука у погледу трошења јавних средстава америчког народа. Он је говорио о партнерским односима које остварују ДРИ, Одбор и Пододбор Народне скупштине, паралели између улога Врховне ревизорске институције у САД и ДРИ у Србији, услугама које оне пружају, користи које друштво има од ревизија сврсисходности, врстама слушања и одлукама које се доносе, као и могућностима примене сличног модела у Србији, по питању анализирања извештаја ДРИ.


Председавајући седнице, проф.др Владимир Маринковић изразио је задовољство наставком сарадње са стручњаком који је годинама и у више десетина случајева саслушавао у америчком Сенату и Конгресу доносиоце одлука, што ће бити од велике користи народним посланицима у погледу контроле трошења јавних средстава и унапређењу сарадње са ДРИ.


Председница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава
,др Александра Томић,истакла је важност оваквих сусрета за народне посланике, односно, путоказ чему да теже и како да се у будућности понашају у смислу вршења парламентарног надзора. Она је позвала на интензивирање сусрета и размену мишљења са циљем унапређења рада у сфери јавних финансија.


Потпредседник Народне скупштине и члан Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава и Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције,Верољуб Арсић, истакао је да је ДРИ релативно млада институција, у поређењу са оваквим институцијама у свету, али да је упркос томе, у кратком року, постигла добре резултате и постала водећа институција у нашем региону. Уназад три, четири године ДРИ ради на ревизиј
амасврсисходности трошења јавних средстава. Све овакве активности имају за циљ да се подигну њени капацитети, али и да чланови Одбора подигну ниво знања да би квалитетно разматрали извештаје ДРИ.

У расправи која је уследила размењена су мишљења о ревизијама сврсисходности и изражена спремност за унапређење парламентарног надзора над трошењем јавних средстава.

Председник ДРИ, Радослав Сретеновић истакао је жељу и изразио спремност Институције, да се путем јавних слушања, оснаже препоруке које се дајусубјектима ревизије.


Седници је председавао проф.др Владимир Маринковић, а присуствовали су чланови Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције и чланови и заменици чланова Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава др Александра Томић, Верољуб Арсић, Горан Ћирић, Душан Павловић, Жика Гојковић, Милан Лапчевић и Зоран Бојанић.