Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.



Размена искуства норвешких и српских ревизора

Објављено: 6. 8. 2012.

Ефикасна ревизија јавног сектора у Републици Србији је могућа само уколико у Државној ревизорској институцији раде добро обучени државни ревизори. Да бисмо остварили овај циљ, као један од приоритета у свом раду приступили смо спровођењу континуиране едукације државних ревизора, рекао је председник Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић. Отварајући уводну обуку зa 50-ак новозапослених у ревизорским службама коју организују Државна ревизорска институција и Канцеларија генералног државног ревизора Краљевине Норвешке у Центру „Сава“, Сретеновић је нагласио да је циљ Институције да њени запослени буду део савремених токова и да ревизију обављају у складу са одабраним међународно прихваћеним стандардима ревизије. Сретеновић је подсетио да је Државна ревизорска институција, уз посредовање Амбасаде Краљевине Норвешке у Београду, 2008. године успоставила сарадњу са Канцеларијом генералног државног ревизора Краљевине Норвешке, чија је традиција дужа од 200 година. Циљ сарадње, како је нагласио генерални државни ревизор, је успостављање и институционално јачање капацитета Државне ревизорске институције ради сталног унапређења финансијског управљања јавног сектора Србије. Током ове четири године са колегама из Норвешке разменили смо драгоцена искуства у бројним областима, као што су израда методологије у области ревизије, консултације у поступку ревизије, контрола квалитета у поступку ревизије. Затим, области сарадње биле су нам и ИТ службе, медији и односи са јавношћу, као и помоћ при изради Етичког кодекса и Стратешког плана Државне ревизорске институције за период од 2011. до 2015. године, закључио је Сретеновић.

Као део успостављене сарадње између Државне ревизорске институције и Централне јединице за хармонизацију Министарства финансија и привреде, тродневној обуци присуствујe 20-ак интерних ревизора буџетских корисника – министарстава, јавних предузећа и фондова.
Помоћник министра финансија и привреде, Горан Цвејић, нагласио је да је присуство интерних ревизора овој обуци веома значајно и да она представља почетак сарадње интерне и екстерне ревизије.
Систем интерне финансијске контроле је под сталним надзором Државне ревизорске институције и ова обука је права прилика за упознавање интерних и екстерних ревизора, поручио је Цвејић. Он је подсетио да је јавна интерна финансијска контрола у пуном развоју.
До сада смо доделили 120 националних сертификата за овлашћене интерне ревизоре у јавном сектору. На тај начин смо успели да интерном ревизијом покријемо између 90 и 100 одсто буџета, рекао је Цвејић.
Помоћник директора Сектора за финансијску ревизију Канцеларије генералног државног ревизора Краљевине Норвешке, Тор Дигранес, истакао је да је Државна ревизорска институција направила велики напредак у свом развоју.
Јачање капацитета Институције рађено је у домену стратешког планирања, финансијске ревизије и организационог развоја. На овим пољима, у односу на претходни период, обавили сте добар посао. Државна ревизорска институција је данас сaмоодржива, рекао је Тор.
Осим Тора Дигранеса, своје вишегодишње искуство у ревизији колегама у Србији представиће и Кнут Лиен, Елизабет Слатбротен и Мерета Нордлинг. Полазницима обуке своје ревизијско искуство представиће и члан Савета Државне ревизорске институције Зоран Тамаш, врховни државни ревизор Љубица Јанковић Андријевић, као и овлашћени државни ревизори Радулка Урошевић, Цветана Пршић и Душко Пејовић. Ова тродневна обука за ревизоре обухватиће све области поступка ревизије - од планирања, преко извођења, па до извештавања. Посебна пажња биће посвећена циљевима ревизије, анализи ризика и материјалности, ревизијским доказима, ревизијским закључцима, документацији налаза, комуникацији и извештавању, као и контроли квалитета.

Организацију уводне обуке за ревизоре подржао је Програм Уједињених нација за развој (UNDP), у оквиру пројекта „Јачање механизама одговорности у области јавних финансија“, а уз посредовање Владе Норвешке.