Размена искуства норвешких и српских ревизора
Објављено: 6. 8. 2012.Као део успостављене сарадње између Државне ревизорске институције и Централне јединице за хармонизацију Министарства финансија и привреде, тродневној обуци присуствујe 20-ак интерних ревизора буџетских корисника – министарстава, јавних предузећа и фондова.
Помоћник министра финансија и привреде, Горан Цвејић, нагласио је да је присуство интерних ревизора овој обуци веома значајно и да она представља почетак сарадње интерне и екстерне ревизије.
Систем интерне финансијске контроле је под сталним надзором Државне ревизорске институције и ова обука је права прилика за упознавање интерних и екстерних ревизора, поручио је Цвејић. Он је подсетио да је јавна интерна финансијска контрола у пуном развоју.
До сада смо доделили 120 националних сертификата за овлашћене интерне ревизоре у јавном сектору. На тај начин смо успели да интерном ревизијом покријемо између 90 и 100 одсто буџета, рекао је Цвејић.
Помоћник директора Сектора за финансијску ревизију Канцеларије генералног државног ревизора Краљевине Норвешке, Тор Дигранес, истакао је да је Државна ревизорска институција направила велики напредак у свом развоју.
Јачање капацитета Институције рађено је у домену стратешког планирања, финансијске ревизије и организационог развоја. На овим пољима, у односу на претходни период, обавили сте добар посао. Државна ревизорска институција је данас сaмоодржива, рекао је Тор.
Осим Тора Дигранеса, своје вишегодишње искуство у ревизији колегама у Србији представиће и Кнут Лиен, Елизабет Слатбротен и Мерета Нордлинг. Полазницима обуке своје ревизијско искуство представиће и члан Савета Државне ревизорске институције Зоран Тамаш, врховни државни ревизор Љубица Јанковић Андријевић, као и овлашћени државни ревизори Радулка Урошевић, Цветана Пршић и Душко Пејовић. Ова тродневна обука за ревизоре обухватиће све области поступка ревизије - од планирања, преко извођења, па до извештавања. Посебна пажња биће посвећена циљевима ревизије, анализи ризика и материјалности, ревизијским доказима, ревизијским закључцима, документацији налаза, комуникацији и извештавању, као и контроли квалитета.
Организацију уводне обуке за ревизоре подржао је Програм Уједињених нација за развој (UNDP), у оквиру пројекта „Јачање механизама одговорности у области јавних финансија“, а уз посредовање Владе Норвешке.