Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу аутономија.инфо под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Објављено: 8. 7. 2024.

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу аутономија.инфо 6. јула 2024. године, под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“, у коме су изнете нетачне тврдње.

У поменутом тексту наведено је следеће: „Државна ревизорска институција упозорава да недостатак око хиљаду стручњака негативно утиче на рад центара, а да надлежни нису предузели мере да стање поправе.“

У Извештају о ревизији сврсисходности пословања на тему „Ефикасност рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“ наведено је да је, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања донело решења о утврђивању броја стручних и других радника чији се рад финансира из републичког буџета на пословима јавних овлашћења, којима је утврђено да послове јавних овлашћења у ЦСР треба да обавља 2586 запослених.

Такође, у Извештају у делу „Опште информације о центрима за социјални рад у Републици Србији“ табеларно је приказан број и структура стручних и других радника запослених на неодређено време на пословима јавних овлашћења који се финансирају из буџета РС, за период од 2020. до 2022. године, што по годинама износи: у 2020. години 2070 запослених; у 2021. години 2056 запослених и у 2022. години 2081 запослени.

Државна ревизорска институција је у Извештају изнела да постојећи критеријуми за утврђивање норматива кадрова не остварују равномерну оптерећеност стручних радника у ЦСР, што доводи у ризик њихов ефикасан рад и дала препоруку надлежним органима да преиспитају постојећи норматив кадрова и успоставе критеријуме који ће бити засновани на реалним потребама центара.

Нису тачни наводи да Државна ревизорска институција упозорава да недостатак око хиљаду стручњака негативно утиче на рад центара, јер у Извештају о ревизији сврсисходности пословања такав текст уопште није наведен.