Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Реаговање ДРИ поводом текста који је објављен 27. маја 2024. године на порталу cins.rs  под насловом „Мистериозни увоз СНС-а од скоро три милиона евра“

Реаговање ДРИ поводом текста који је објављен 27. маја 2024. године на порталу cins.rs под насловом „Мистериозни увоз СНС-а од скоро три милиона евра“

Објављено: 29. 5. 2024.

Државна ревизорска институција (ДРИ) реагује на текст који је објављен дана 27. маја 2024. године на порталу Центра за истраживачко новинарство Србије (cins.rs) под насловом „Мистериозни увоз СНС-а од скоро три милиона евра“.

У поменутом тексту, позивајући се на Извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања Српске напредне странке за 2022. годину (у даљем тексту: Извештај о ревизији), наведено је следеће: „У извештају о ревизији се наводи и да странка у залихама има више од 24 хиљаде прслука, али се други промо материјал не спомиње. Када смо од ДРИ-а тражили више информација и документа, у одговору су нас упутили на свој извештај који је јавно објављен и навели да се документа која им је СНС подносила у поступку ревизије чувају као поверљива“.

У тексту Извештаја о ревизији (стр. 34) наведено је: „На дан 31. децембар 2022. године извршен је попис залиха са стањем у износу од 51.000 хиљада динара. Залихе чине 24.682 прслука по јединичној цени од 2.066,29 динара“.

У Билансу стања на дан 31. децембар 2022. године, који је саставни део Извештаја о ревизији,  исказане су залихе осталог материјала у износу од 51.000 хиљаде динара (што представља резултат множења броја прслука са њиховом  јединичном ценом). На основу исказаних залиха у Билансу стања и утврђеног стања у Извештају, јасно се закључује да ове залихе чине само прслуци.

У одговору на претходно достављен захтев Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС), ДРИ је 16. маја 2024. године навела следеће: „У вези са захтевом за достављање документације, обавештавамо Вас да на основу  члана 49 Пословника Државне ревизорске институције („Службени гласник РС“, број 9/09), програм ревизије, податке добијене у поступку ревизије, нацрте и  предлоге извештаја о ревизији, запослени у Институцији као и ангажовани спољни стручњаци, чувају као поверљиве. Подаци из става 1. овог члана сматрају се службеном тајном и могу се користити само при изради извештаја“, а не како је наведено у тексту на порталу „да се документа која им је СНС подносила у поступку ревизије чувају као поверљива“.

Имајући у виду члан 49 Пословника Државне ревизорске институције, податке и документа добијена у поступку ревизије од свих субјеката ревизије, укључујући и СНС, ДРИ је у обавези да чува као поверљиве. Према наведеном члану, ова документа се сматрају службеном тајном и могу се користити само при изради извештаја, па је јасно да се она не могу достављати трећим лицима.

Уверени смо да се, нетачним навођењем и погрешним тумачењем извештаја ДРИ,  читаоци доводе у заблуду и наноси штета угледу Државне ревизорске институције.

ДРИ је, осим порталу Центра за истраживачко новинарство Србије, деманти упутила и порталима који су пренели поменути текст: nova.rs, ziginfo.rs, ozonpress.net, portalforum.rs, koreni.rs.