Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

Реаговање ДРИ поводом текста који је објављен 27. маја 2024. године на порталу cins.rs  под насловом „Мистериозни увоз СНС-а од скоро три милиона евра“

Реаговање ДРИ поводом текста који је објављен 27. маја 2024. године на порталу cins.rs под насловом „Мистериозни увоз СНС-а од скоро три милиона евра“

Објављено: 29. 5. 2024.

Државна ревизорска институција (ДРИ) реагује на текст који је објављен дана 27. маја 2024. године на порталу Центра за истраживачко новинарство Србије (cins.rs) под насловом „Мистериозни увоз СНС-а од скоро три милиона евра“.

У поменутом тексту, позивајући се на Извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања Српске напредне странке за 2022. годину (у даљем тексту: Извештај о ревизији), наведено је следеће: „У извештају о ревизији се наводи и да странка у залихама има више од 24 хиљаде прслука, али се други промо материјал не спомиње. Када смо од ДРИ-а тражили више информација и документа, у одговору су нас упутили на свој извештај који је јавно објављен и навели да се документа која им је СНС подносила у поступку ревизије чувају као поверљива“.

У тексту Извештаја о ревизији (стр. 34) наведено је: „На дан 31. децембар 2022. године извршен је попис залиха са стањем у износу од 51.000 хиљада динара. Залихе чине 24.682 прслука по јединичној цени од 2.066,29 динара“.

У Билансу стања на дан 31. децембар 2022. године, који је саставни део Извештаја о ревизији,  исказане су залихе осталог материјала у износу од 51.000 хиљаде динара (што представља резултат множења броја прслука са њиховом  јединичном ценом). На основу исказаних залиха у Билансу стања и утврђеног стања у Извештају, јасно се закључује да ове залихе чине само прслуци.

У одговору на претходно достављен захтев Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС), ДРИ је 16. маја 2024. године навела следеће: „У вези са захтевом за достављање документације, обавештавамо Вас да на основу  члана 49 Пословника Државне ревизорске институције („Службени гласник РС“, број 9/09), програм ревизије, податке добијене у поступку ревизије, нацрте и  предлоге извештаја о ревизији, запослени у Институцији као и ангажовани спољни стручњаци, чувају као поверљиве. Подаци из става 1. овог члана сматрају се службеном тајном и могу се користити само при изради извештаја“, а не како је наведено у тексту на порталу „да се документа која им је СНС подносила у поступку ревизије чувају као поверљива“.

Имајући у виду члан 49 Пословника Државне ревизорске институције, податке и документа добијена у поступку ревизије од свих субјеката ревизије, укључујући и СНС, ДРИ је у обавези да чува као поверљиве. Према наведеном члану, ова документа се сматрају службеном тајном и могу се користити само при изради извештаја, па је јасно да се она не могу достављати трећим лицима.

Уверени смо да се, нетачним навођењем и погрешним тумачењем извештаја ДРИ,  читаоци доводе у заблуду и наноси штета угледу Државне ревизорске институције.

ДРИ је, осим порталу Центра за истраживачко новинарство Србије, деманти упутила и порталима који су пренели поменути текст: nova.rs, ziginfo.rs, ozonpress.net, portalforum.rs, koreni.rs.