Најновије актуелности

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

12. 12. 2024.

Предавање највишег руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор Сектора број 3, Жељко Мотић, одржали су 12. децембра предавања на саветовању које је Комора здравствених установа Србије, под називом „Нова парадигма здравства“, организовала у Врњачкој Бањи.

10. 12. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на обележавању 30 година од оснивања Ревизорског суда Републике Словеније

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовала је на свечаности поводом обележавања 30 година од оснивања Ревизорског суда Републике Словеније одржаној 8. и 9. децембра у Конгресном центру „Брдо“ код Крања.

10. 12. 2024.

Председник ДРИ на састанку Пододбора за економска и финансијска питања и статистику

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, обратио се данас представницима Европске комисије током видео конференције и изнео најновије информације у вези са екстерном ревизијом на састанку Пододбора за економска и финансијска питања и статистику за праћење Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) Републике Србије Европској унији, одржаном у хибридном формату.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Објављено: 13. 6. 2024.

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

На скупу у Београду, који је организовала Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) под називом „Јачање капацитета локалних самоуправа за спровођење јавних набавки“, Миловановић је представила најчешће неправилности у области јавних набавки у ревизијама јединица локалних самоуправа.

„Током ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе утврдили смо, између осталих, неправилности које се односе на јавне набавке које нису планиране и/или које су извршене без спроведеног поступка, неправилности које се односе на врсту поступака јавних набавки, неправилности у поступцима планирања јавних набавки и  неправилности у поступцима покретања јавних набавки“, истакла је Миловановић.

У другом делу презентације, Миловановић је представила закључке, препоруке и кључну поруку Обједињеног извештаја о ревизијама правилности и сврсисходности  пословања „Правилности и ефикасности планирања јавних набавки у јединицама локалне власти код директних корисника буџетских средстава“.

Обједињеним извештајем о ревизији правилности и сврсисходности пословања обухваћене су активности у вези са планирањем јавних набавки у 2020, 2021. и 2022. години у 14 општина и једној градској општини на територији Београда. У 15 поступака ревизије на тему „Правилности и ефикасности планирања јавних набавки у јединицама локалне власти код директних корисника буџетских средстава“, дато је 45 закључака и 180 налаза, а субјектима ревизије упућена је 131 препорука.

„У ревизијама које је Државна ревизорска институција спровела у 2020. и 2021. години, у делу правилности пословања на тему јавних набавки, од 36 локалних власти, код њих десет, односно код 28 одсто ревидираних субјеката, утврђене су неправилности у вези са истраживањем и испитивањем тржишта, односно документовањем спроведених активности“, нагласила је Миловановић.