Најновије актуелности

21. 3. 2024.

ДРИ објавила регистар препорука за 2022. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) објавила је на свом веб-сајту Регистар препорука за 2022. годину. У ревизијама спроведеним у 2022. години, ДРИ је дала 2.743 препоруке. Највише препорука дато је у ревизијама финансијских извештаја – 1.084, затим у ревизијама правилности пословања – 960, у ревизијама сврсисходности пословања – 241 препоруку, у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 260 препорука, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дато 198 препорука.

20. 3. 2024.

ДРИ учесник друштвеног дијалога о остваривању циљева одрживог развоја

На друштвеном дијалогу под називом „Дијалогом до остваривања циљева одрживог развоја“ одржаном у Палати Србије, који је окупио неке од кључних актера у спровођењу Агенде 2030, др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, истакао је да Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“  представља знак одлучности и спремности Србије у имплементацији Агенде 2030.

19. 3. 2024.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије сврсисходности и правилности пословања за 2024. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, предводио је дводневне стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања и ревизију сврсисходности и правилности пословања представиле матрице и планове рада за ревизије које су обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2024. годину.

7. 3. 2024.

Стручњаци Ревизорског суда Италије одржали за представнике ДРИ радионицу на тему ревизија у реалном времену

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ) на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовали су данас на радионици на тему „Ревизије у реалном времену – принципи и праксе Ревизорског суда Италије“ коју су у Београду одржали Масимилијано Минерва, председник Одбора за ревизију у реалном времену и Ђанкарло Ди Леће, саветник Ревизорске коморе ​​и заменик начелника за међународну сарадњу у врховној равизорској институцији (ВРИ) Италије.

5. 3. 2024.

Завод за изградњу града Београда тешко кршио обавезу доброг пословања

Државна ревизорска институција спровела је ревизију финансијских извештаја Завода за изградњу града Београда за 2021. годину и сачинила извештај о ревизији. У поступку ревизије утврђене су неправилности за које је субјект ревизије био у обавези да предузме мере исправљања и о томе обавести Државну ревизорску институцију.



Дан ДРИ – 178 година од успостављања надзора над трошењем јавних средстава у Србији

Објављено: 26. 7. 2022.

Прошло је 178 година од када је 26. јула 1844. године Законом о устројству основана Главна контрола – претеча данашње Државне ревизорске институције (ДРИ). То је значило да је, у тадашњој Кнежевини Србији, започео надзор над трошењем јавних средстава. Због тога се 26. јул обележава као Дан ДРИ.

Како би била „стуб и бранич од похлепе и немара оних који су на власти“, основана је Главна контрола, а њено оснивање предвиђао је и Сретењски устав. Служба, мало млађа од савремене српске државе, без обзира на различите системе и режиме и државни оквир, у континуитету је водила рачуна о трошењу државног новца, све до оснивања модерне, независне Државне ревизорске институције.

Иако је мењала организационе облике, ова значајна институција већ 178 година постоји са истим циљем - да брине о јавним средствима. Некадa рачуноиспитатељима, а данас државним ревизорима задатак је исти - контрола трошења државних пара и управљање јавном имовином.

Данас је ДРИ, на челу са др Душком Пејовићем, председником ДРИ и генералним државним ревизором, модерна, транспарентна и ефикасна институција која Народној скупштини, као и целокупној јавности, пружа независне и објективне информацијe како се располаже новцем пореских обвезника.

ДРИ је прихваћена у улози независног чувара јавних финансија којем грађани Србије верују, нагласио је др Пејовић и додао да је у надлежности ДРИ више од 11.000 корисника јавних средстава, потенцијалних субјеката ревизије.

Пратећи трендове у свету, ДРИ јача спровођење ревизије сврсисходности пословања – чији је циљ оцена да ли се средства користе ефикасно, ефективно и економично и у складу са планираним циљевима, и из године у годину повећава број извештаја који се односе на ову врсту ревизије, а уводи и нове врсте ревизија у годишњи програм.

ДРИ ће наставити да буде јака, независна и стручна институција, равноправна са другим врховним ревизорским институцијама у развијеним земљама, рекао је др Пејовић.

ДРИ пружа квалитетне ревизорске услуге, усклађене са међународним стандардима врховних ревизорских институција, ради у интересу пореских обвезника и на тај начин, помаже нацији да домаћински троши новац, поручио је др Пејовић.