Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Дан ДРИ – 178 година од успостављања надзора над трошењем јавних средстава у Србији

Објављено: 26. 7. 2022.

Прошло је 178 година од када је 26. јула 1844. године Законом о устројству основана Главна контрола – претеча данашње Државне ревизорске институције (ДРИ). То је значило да је, у тадашњој Кнежевини Србији, започео надзор над трошењем јавних средстава. Због тога се 26. јул обележава као Дан ДРИ.

Како би била „стуб и бранич од похлепе и немара оних који су на власти“, основана је Главна контрола, а њено оснивање предвиђао је и Сретењски устав. Служба, мало млађа од савремене српске државе, без обзира на различите системе и режиме и државни оквир, у континуитету је водила рачуна о трошењу државног новца, све до оснивања модерне, независне Државне ревизорске институције.

Иако је мењала организационе облике, ова значајна институција већ 178 година постоји са истим циљем - да брине о јавним средствима. Некадa рачуноиспитатељима, а данас државним ревизорима задатак је исти - контрола трошења државних пара и управљање јавном имовином.

Данас је ДРИ, на челу са др Душком Пејовићем, председником ДРИ и генералним државним ревизором, модерна, транспарентна и ефикасна институција која Народној скупштини, као и целокупној јавности, пружа независне и објективне информацијe како се располаже новцем пореских обвезника.

ДРИ је прихваћена у улози независног чувара јавних финансија којем грађани Србије верују, нагласио је др Пејовић и додао да је у надлежности ДРИ више од 11.000 корисника јавних средстава, потенцијалних субјеката ревизије.

Пратећи трендове у свету, ДРИ јача спровођење ревизије сврсисходности пословања – чији је циљ оцена да ли се средства користе ефикасно, ефективно и економично и у складу са планираним циљевима, и из године у годину повећава број извештаја који се односе на ову врсту ревизије, а уводи и нове врсте ревизија у годишњи програм.

ДРИ ће наставити да буде јака, независна и стручна институција, равноправна са другим врховним ревизорским институцијама у развијеним земљама, рекао је др Пејовић.

ДРИ пружа квалитетне ревизорске услуге, усклађене са међународним стандардима врховних ревизорских институција, ради у интересу пореских обвезника и на тај начин, помаже нацији да домаћински троши новац, поручио је др Пејовић.