Најновије актуелности

22. 1. 2025.

ДРИ започела ревизије у складу са Програмом ревизије за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ), у складу са Програмом ревизије за 2025. годину, започела је поступак ревизије код 121 корисника јавних средстава.

25. 12. 2024.

Марко Стругаревић именован за врховног државног ревизора

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Марка Стругаревића за врховног  државног ревизора у Сектору број 5. Полагањем заклетве пред члановима Савета, Стругаревић је преузео дужност врховног државног ревизора.

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

12. 12. 2024.

Предавање највишег руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор Сектора број 3, Жељко Мотић, одржали су 12. децембра предавања на саветовању које је Комора здравствених установа Србије, под називом „Нова парадигма здравства“, организовала у Врњачкој Бањи.

Image not exists

Саопштење

Објављено: 17. 2. 2012.

Државна ревизорска институција, након што је завршила програм ревизије за 2011. годину и субјектима ревизије доставила извештаје о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања за 2010. годину, поднела је у току 2011. године надлежним прекршајним судовима 21 захтев за покретање прекршајних поступака за 33 одговорна лица, једну пријаву за привредни преступ за два одговорна лица надлежном тужилаштву, као и три кривичне пријаве због несавесног рада у служби.

Такође, 10. и 13. фебруара 2012. године, Државна ревизорска институција је поднела надлежним судовима још 101 захтев за покретање прекршајних поступака за 143 одговорна лица, као и 23 пријаве за привредни преступ за 38 одговорних лица.

Захтеви су поднети против одговорних лица уминистарствима(министара, државних секретара, помоћника министара, секретара министарстава, директора и помоћника директора управа, начелника служби),локалној самоуправи(градоначелника, председника општина, начелника управа, секретара секретаријата, директора предшколских установа) ијавним предузећима(директора, заменика директора, руководиоца финансијских служби, комисија). УНационалној служби за запошљавањетакође је поднет захтев за покретање прекршајног поступка (против пређашњег и садашњег директора и заменика директора) а уФонду за развојподнета је пријава за привредни преступ и захтев за покретање прекршајног поступка (против пређашњег и садашњег директора).

Захтеви за покретање прекршајних поступака поднети су због непоштовања појединих одредби из Закона о буџетском систему, Закона о буџету Републике Србије за 2010. годину, Закона о јавним набавкама, Закона о раду, Закона о средствима у својини Републике Србије, Закона о платама државних службеника и намештеника, Закона о платама у државним органима и јавним службама, Закона о подстицању грађевинске индустрије Републике Србије у условима економске кризе, Закона о јавном дугу, Закон о платном промету, као и непоштовањем Уредбе о буџетском рачуноводству, Уредбе о контроли обрачуна и исплате зарада у јавним предузећима, Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата именованих и постављених лица и запослених у државним органима, Уредбе о накнадама и другим примањима изабраних и постављених лица у државним органима и непоштовања одредби Правилника о критеријумима и начину спровођења мера активне политике запошљавања.
Такође, пријаве за привредне преступе су поднете због непоштовања појединих одредби из Закона о рачуноводству и ревизији и Закона о планирању и изградњи.
Због непоштовања појединих одредби из Кривичног законика Републике Србије Државна ревизорска институција је против одговорних лица у ЈП „Железнице Србије“, ЈП „Путеви Србије“, и ЈКП „Медијана“ Ниш, поднела три кривичне пријаве.
Осим предузетих мера, у складу са надлежностима из Закона о Државној ревизорској институцији, свим ревидираним субјектима је одређен рок од 30 до 90 дана, од дана пријема Извештаја, да отклоне све неправилности које се могу отклонити, а које су констатоване у Извештајима, као и да доставе одазивни извештај Државној ревизорској институцији.