Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Представници ДРИ учествовали на састанку у вези са самооцењивањем ИТ и самооцењивањем ревизије ИТ у Берну

Објављено: 5. 3. 2020.

Државни ревизори Дејан Стојиљковић и Жељко Мотић учествовали су на састанку у вези са самооцењивањем ИТ (ITSA) и самооцењивањем ревизије ИТ (ITASA) који је 3. и 4. марта 2020. године у Берну организовала Швајцарска федерална канцеларија за ревизију.

Током састанка државни ревизор Дејан Стојиљковић представио је искуства у вези са самооцењивањем информационих технологија (ITSA) Државне ревизорске институције, док су његове колеге из врховних ревизорских институција Турске, Холандије и Аустрије говориле осамооцењивању ревизије информационих технологија (ITASA).

Све фазе ревизије које спроводи Државна ревизорска институција су укључене у Информациони систем „ДРИМС“. Сви подаци и документа су у дигиталном формату, рекао је Стојиљковић и најавио аутоматизацију процеса ревизије увођењем АМС система.

По његовим речима, у протеклој години ДРИ је учинила значајне кораке ка унапређењу рада у области ИТ.

Извршено је мапирање пословних процеса и започет је процес набавке новог АМС система који ће омогућити дигитализацију поступка ревизије. Затим, завршено је самооцењивање информационих технологија (ITSA) ДРИ. Спроведене су основне и напредне обуке за коришћење посебног софтвера који се користи током ревизије рачунарских података - IDEA софтвер. Набављене су нове лиценце за ИДЕА софтвер. Усвојена су методолошка правила и смернице за ИТ ревизију, а повећан је и број тимова који спроводе ову врсту ревизије, рекао је Стојиљковић.

Поред размене искуства и стручног знања у области самооцењивања ИТ и самооцењивања ревизије ИТ, на скупу су представљени планови у овим областима у 2020. и 2021. години, као и информације у вези са предстојећим састанком Радне групе ЕУРОСАИ за ИТ.

Учешће представника ДРИ на састанку у Берну је подржао Програм за развој Уједињених нација у Србији (УНДП), у оквиру пројеката „Платформа за одговорно управљање јавним финансијама“. Пројекат финансира Влада Краљевине Шведске.