Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Саопштење Државне ревизорске институције поводом текстова о поступању посланика у ранијим сазивима Народне скупштине Републике Србије и стављања Институције у негативан контекст

Објављено: 28. 10. 2020.

Државна ревизорска институција (ДРИ) је у претходном периоду у пар наврата без основа стављена у негативан контекст, као последица непознавања Закона о Државној ревизорској институцији. С обзиром да ДРИ увек и свима указује на прописе, тако је у три наврата указала и новинарки Центра за истраживачко новинарство (ЦИНС).


Да се наше име не би користило у негативном контексту, без основа и без навођења истине, сматрамо потребним да још једном укажемо, кроз ово саопштење, да ДРИ не спроводи ревизију појединачних понашања физичких и правних лица, већ ревидира финансијске извештаје субјеката ревизије, правилност и сврсисходност њиховог пословања, а ради давања мишљења да ли су извештаји истинити, њихова поступања правилна и пословање сврсисходно. Дакле, ДРИ нема надлежност нити обавезу да контролише понашање појединаца, што се у поменутим текстовима потенцира.


У тексту се са ниподаштавањем коментарише одговор ДРИ који садржи појашњење како се израђује Програм ревизије, који доноси највиши орган ДРИ. У Републици Србији има око 11.000 корисника јавних средстава, потенцијалних субјеката ревизије, те се при доношењу Програма ревизије морају примењивати стручно и методолошки утврђени критеријуми.


ДРИ не жели ни на који начин да спори истраживачко новинарство, напротив, али сматра да аутор текста треба да обради тему на начин да се правилно тумаче све са њом повезане околности, а посебно да се узме у обзир законски оквир у коме ДРИ поступа, садржан у Закону о Државној ревизорској институцији.


Погрешним тумачењем нашег рада и недовољним познавањем правног система Републике Србије може се нарушити углед Институције, која свој рад од оснивања обавља независно и професионално. Да би се више доприносило истини, потребно је сагледати надлежности које нам прописује Закон о Државној ревизорској институцији, а потом говорити да ли смо нешто урадили или не.