Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Саопштење Државне ревизорске институције поводом текстова о поступању посланика у ранијим сазивима Народне скупштине Републике Србије и стављања Институције у негативан контекст

Објављено: 28. 10. 2020.

Државна ревизорска институција (ДРИ) је у претходном периоду у пар наврата без основа стављена у негативан контекст, као последица непознавања Закона о Државној ревизорској институцији. С обзиром да ДРИ увек и свима указује на прописе, тако је у три наврата указала и новинарки Центра за истраживачко новинарство (ЦИНС).


Да се наше име не би користило у негативном контексту, без основа и без навођења истине, сматрамо потребним да још једном укажемо, кроз ово саопштење, да ДРИ не спроводи ревизију појединачних понашања физичких и правних лица, већ ревидира финансијске извештаје субјеката ревизије, правилност и сврсисходност њиховог пословања, а ради давања мишљења да ли су извештаји истинити, њихова поступања правилна и пословање сврсисходно. Дакле, ДРИ нема надлежност нити обавезу да контролише понашање појединаца, што се у поменутим текстовима потенцира.


У тексту се са ниподаштавањем коментарише одговор ДРИ који садржи појашњење како се израђује Програм ревизије, који доноси највиши орган ДРИ. У Републици Србији има око 11.000 корисника јавних средстава, потенцијалних субјеката ревизије, те се при доношењу Програма ревизије морају примењивати стручно и методолошки утврђени критеријуми.


ДРИ не жели ни на који начин да спори истраживачко новинарство, напротив, али сматра да аутор текста треба да обради тему на начин да се правилно тумаче све са њом повезане околности, а посебно да се узме у обзир законски оквир у коме ДРИ поступа, садржан у Закону о Државној ревизорској институцији.


Погрешним тумачењем нашег рада и недовољним познавањем правног система Републике Србије може се нарушити углед Институције, која свој рад од оснивања обавља независно и професионално. Да би се више доприносило истини, потребно је сагледати надлежности које нам прописује Закон о Државној ревизорској институцији, а потом говорити да ли смо нешто урадили или не.