Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Деманти Државне ревизорске институције поводом објава у часопису Нова економија

Саопштење Државне ревизорске институције поводом објава у часопису Нова економија и порталу Naslovi.net

Објављено: 21. 12. 2023.

У магазину „Нова економија“ и на порталу „Naslovi.net“ објављен је одговор Павла Петровића, председника Фискалног савета, на деманти Државне ревизорске институције (у даљем тексту: ДРИ), у којем су поново изнете нетачне тврдње на које улажемо деманти. 

Председник Фискалног савета није одговорио на суштинско питање – да ли је текућа буџетска резерва за 2022. годину и даље 122,4 милијарде динара, односно 8%, како је раније тврдио или је сада свестан да је објавио погрешан податак који је неправилно увећао за 50,1 милијарду динара, о чему и даље ћути. Да ли је у питању грешка или нека друга намера?

У својим изјавама, председник Фискалног савета не разликује појам планирања од појма извршења буџетских позиција, јер податке о планирању текуће буџетске резерве он представља као њихову потрошњу.

Поново истичемо да је ДРИ и у предходним ревизорским извештајима указивала на проблем планирања, односно на промене апропријација по свим основама, укључујући и распоред средстава из текуће буџетске резерве, о чему су утврђиване разлике на које се Фискални савет позвао у својој анализи из 2023. године, а није прочитао да је то наведено и у ревизорском извештају о Завршном рачуну буџета РС за 2022. годину. ДРИ је у демантију дала појашњење, где је истакнуто да је извршење свих апропријација 90,68 %, што представља непобитну чињеницу, а не покушај релативизације, како он то наводи у одговору.

Председник Фискалног савета у свом интервјуу погрешно наводи да закон обавезује Фискални савет да даје „мишљење“, иако је то надлежност ДРИ. Након тога, у свом одговору истиче да Закон о буџетском систему овлашћује Фискални савет да даје „анализу“, што је чињеница коју ДРИ није ни оспоравала.

Поставља се питање, зашто смета чињеница да је Фискални савет субјект ревизије, као и чињеница да је ДРИ самостални, независни и највиши орган ревизије јавних средстава? Није јасно зашто председник Фискалног савета доживљава ову чињеницу као притисак – или је то можда реакција на утврђене неправилности у трошењу јавних средстава Фискалног савета за 2021. годину, које су наведене у ревизорском извештају објављеном на сајту ДРИ.  

Начин на који је председник Фискалног савета дао свој интервју и одговор на деманти ДРИ, спустио је комуникацију далеко испод нивоа захтеване стручности, компетентности и квалитета. Из тих разлога, Државна ревизорска институција неће даље коментарисати, осим у случају повреде њеног угледа, самосталности и независности.