Најновије актуелности

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

7. 4. 2025.

Представници ДРИ учесници радионице „Ревизија сврсисходности пословања“ одржане у Сарајеву

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовали су на радионици о ревизији сврсисходности пословања одржаној од 31. марта до 4. априла у Сарајеву у оквиру трећег регионалног сертификованог Програма стручног усавршавања за ревизију сврсисходности пословања, који се реализује од фебруара 2025. до маја 2026. године.

 

1. 4. 2025.

Представница ДРИ стажисткиња у Европском ревизорском суду

Млађа саветница у ревизији, Тара Глигоријевић, започела је 1. априла 2025. године програм стажирања у Европском ревизорском суду (ЕРС) у Луксембургу, који ће трајати до 30. септембра 2025. године.

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

Деманти Државне ревизорске институције поводом објава у часопису Нова економија

Саопштење Државне ревизорске институције поводом објава у часопису Нова економија и порталу Naslovi.net

Објављено: 21. 12. 2023.

У магазину „Нова економија“ и на порталу „Naslovi.net“ објављен је одговор Павла Петровића, председника Фискалног савета, на деманти Државне ревизорске институције (у даљем тексту: ДРИ), у којем су поново изнете нетачне тврдње на које улажемо деманти. 

Председник Фискалног савета није одговорио на суштинско питање – да ли је текућа буџетска резерва за 2022. годину и даље 122,4 милијарде динара, односно 8%, како је раније тврдио или је сада свестан да је објавио погрешан податак који је неправилно увећао за 50,1 милијарду динара, о чему и даље ћути. Да ли је у питању грешка или нека друга намера?

У својим изјавама, председник Фискалног савета не разликује појам планирања од појма извршења буџетских позиција, јер податке о планирању текуће буџетске резерве он представља као њихову потрошњу.

Поново истичемо да је ДРИ и у предходним ревизорским извештајима указивала на проблем планирања, односно на промене апропријација по свим основама, укључујући и распоред средстава из текуће буџетске резерве, о чему су утврђиване разлике на које се Фискални савет позвао у својој анализи из 2023. године, а није прочитао да је то наведено и у ревизорском извештају о Завршном рачуну буџета РС за 2022. годину. ДРИ је у демантију дала појашњење, где је истакнуто да је извршење свих апропријација 90,68 %, што представља непобитну чињеницу, а не покушај релативизације, како он то наводи у одговору.

Председник Фискалног савета у свом интервјуу погрешно наводи да закон обавезује Фискални савет да даје „мишљење“, иако је то надлежност ДРИ. Након тога, у свом одговору истиче да Закон о буџетском систему овлашћује Фискални савет да даје „анализу“, што је чињеница коју ДРИ није ни оспоравала.

Поставља се питање, зашто смета чињеница да је Фискални савет субјект ревизије, као и чињеница да је ДРИ самостални, независни и највиши орган ревизије јавних средстава? Није јасно зашто председник Фискалног савета доживљава ову чињеницу као притисак – или је то можда реакција на утврђене неправилности у трошењу јавних средстава Фискалног савета за 2021. годину, које су наведене у ревизорском извештају објављеном на сајту ДРИ.  

Начин на који је председник Фискалног савета дао свој интервју и одговор на деманти ДРИ, спустио је комуникацију далеко испод нивоа захтеване стручности, компетентности и квалитета. Из тих разлога, Државна ревизорска институција неће даље коментарисати, осим у случају повреде њеног угледа, самосталности и независности.