Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Значај поузданости података у управљању и контроли јавних финансија

Објављено: 29. 11. 2019.

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор учествовао је на међународном семинару који је под називом „Изградња поверења – улога врховних ревизорских институција у обезбеђивању поузданости фискалних података“ одржан 28. новембра у Хелсинкију. Скуп су организовали Национална канцеларија за ревизију Финске и Завод за статистику Финске у оквируфинског председавања Саветом Европске уније.

Главна тема семинара односила се на ревизију информационе основе за фискалну политику. Разматрана су гледишта у вези са фискалним подацима, рачуноводством јавног сектора, извештавањем, фискалним статистичким подацима и предвиђањима. Ове теме су разматране у циљу давања различитих гледишта – како обезбедити поузданост фискалних података, како се фискална статистика и предвиђања користе у планирању фискалне политике и доношења одлука, као и које су измене потребне у рачуноводственим стандардима јавног сектора и праксама извештавања.

Са семинара је поручено да власти имају важну улогу у обезбеђивању да рачуноводствени и статистички подаци о јавним финансијама, као и економска предвиђања на основу њих, буду поуздани да би се формулисала и спроводила стабилна фискална политика. Опште смернице, регулатива и надзор могу обезбедити поузданост података о јавним финансијама.

На скупу је, између осталог, речено да „у свету који се мења, све је важније да се одржи поверење у владине информације и да се обезбеди да информације о јавним финансијама буду тачне“, као и „да су одрживим јавним финансијама потребне поуздане власти, стабилне информације и јасна фискална правила, као и тржишна дисциплина“.

Поред др Пејовића, делегацију Институције чинио је и Томислав Јовановић, виши саветник за пројекте и европске интеграције.

Семинар, који је организован као део програма финског председавања Саветом Европске уније, окупио је челнике врховних ревизорских институција држава чланица ЕУ, држава кадидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ, представнике Европског ревизорског суда, представнике завода за статистику, као и представнике Владе Финске.

Учешће делегације ДРИ на семинару у Хелсинкију је подржао Програм за развој Уједињених нација у Србији (УНДП), у оквиру пројеката „Платформа за одговорно управљање јавним финансијама“. Пројекат финансира Влада Краљевине Шведске.