Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић на јавном слушању у пленуму Народне скупштине представио Извештај о ревизији завршног рачуна буџета Републике Србије за 2020. годину

Објављено: 9. 11. 2021.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је данас, током јавног слушања, у пленуму Народне скупштине, Извештај о ревизији завршног рачуна буџета Републике Србије за 2020. годину.


Ревизијом
завршног рачуна буџета Републике Србије за 2020. годину обухваћени су финансијски извештаји 29 субјекaта, укључујући Завршни рачун буџета за 2020, годину, 18 директних и 10 индиректних буџетских корисника. Изражено је 10 позитивних мишљења, 18 мишљења са резервом, и једно негативно мишљење које се односи на Управу за аграрна плаћања, навео је др Пејовић.

Како је нагласио др Пејовић, током спровођења ревизије завршног рачуна буџета за 2020. годину утврђене су грешке у износу од 68,3 милијарди динара, што је високо, али знатно мање него 2018. и 2019. године.

Можемо да закључимо да је, у односу на претходне извештаје о ревизијама завршних рачуна за 2018. и 2019. годину, уочено значајно смањење износа грешака, али су грешке и даљу на високом нивоу, рекао је др Пејовић.

Највеће грешке, по речима др Пејовића, односе се на грешке у билансу стања, припремних радњи за састављање финансијских извештаја, прихода и примања, расхода и издатака, као и код утврђивања резултата.

Најчешћи узроци откривених неправилности огледају се у недовољној ефикасности и функционалности у области финансијског управљања и контроле (ФУК), посебно непотпуно успостављене интерне ревизије, као и непотпуно уређеном рачуноводственом систему, истакао је др Пејовић и додао да се 70 одсто свих неправилности односе на ФУК и рачуноводствени систем.

Ревизијом смо утврдили да су грешке у односу на извештаје о ревизији завршних рачуна буџета Републике Србије претходних година значајно смањене и у области пописа имовине и обавеза и износе 2,1 милијарду динара, нагласио је др Пејовић.

Како је нагласио др Пејовић, неправилности су смањене и у области биланса стања и износе 18,5 милијарди динара.

ДРИ је дала укупно 162 препоруке које се директно односе на завршни рачун буџета Републике Србије за 2020. годину.