Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Председник ДРИ Душко Пејовић гост у јутарњем програму РТС: ДРИ није одговорна за застаревање кривичних пријава

Објављено: 22. 5. 2019.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић изјавио је, гостујући у јутарњем програму Радио-телевизије Србије, да износ од 217 милијарди динара представља збир утврђених неправилности и грешака у финансијским извештајима, а које су држани ревизори утврдили током ревизија спроведених 2018. године.

Гостујући на РТС-у поводом представљања Извештаја о раду ДРИ за 2018. годину, на питање код којих локалних самоуправа су државни ревизори утврдили највеће неправилности, др Пејовић је нагласио да ДРИ не прави поређења локалних самоуправа, али да то могу бити оне које су добиле негативну оцену у финансијском извештавању.

Ево, само да подсетим, општине Блаце, Гаџин Хан, Љиг, Лапово су добиле негативне оцене што у финансијском извештавању, што за извештај за правилност пословања, истакао је др Пејовић.

Одговарајући на питање где је ревизија најкомпликованија, генерални државни ревизор је објаснио да су то, по природи, највећи буџети или најсложеније организационе структуре корисника јавних средстава.

На пример, најкомпликованији и најтежи за ревизију је буџет Републике Србије. То су онда буџети фондова и буџети локалних самоуправа, али посебно Града Београда и највећа јавна предузећа, рекао је др Пејовић.

Он је нагласио да су за преузимање обавеза и пословање код корисника јавних средстава одговорна лица која су изабрана, односно према члану 71 Закона о буџетском систему, а то су руководиоци директних и индиректних буџетских корисника.

На питање чија је одговорност што су застареле кривичне пријаве које је претходних година ДРИ поднела, др Пејовић је нагласио да то није питање за ДРИ.

Од 263 кривичне пријаве које смо поднели, 129 је застарело. Отприлике, то је половина и то треба питати органе коју су надлежни за ту област.

Емисију можете погледати овде.