Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Др Пејовић представио допринос ДРИ реформи корпоративног финансијског извештавања

Објављено: 7. 12. 2018.

Недовољно поуздана рачуноводствена евиденција, могућност брисања прокњижених података, могућност измене налога без сторнирања, непоузданост рачуноводствених програма, представљају само неке од налаза на које држани ревизори указују спроводећи ревизију финансијских извештаја, рекао је председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.

Говорећи на Међународној научној конференцији ФИНИЗ 2018. која је под називом „Улога финансијског и нефинансијског извештавања у одговорном пословању“ одржана на Универзитету „Сингидунум“ у Београду, др Пејовић је нагласио да финансијски извештаји дају комплетну слику о стању пословног ентитета и резултатима његовог пословања у скраћеном облику.

Дугорочно гледано, без транспарентног финансијског извештавања било би немогуће постићи ефикасну алокацију финансијских ресурса, изградити пожељне услове за инвестирање и спречити могућност манипулације и проневере средстава извештајног ентитета, истакао је др Пејовић.

По његовим речима, требало би решити професионални статус лица која припремају и састављају финансијске извештаје, затим, подићи квалитет ових извештаја, имплементирати међународне рачуноводствене стандарде у овој области, и прописати суштинску контролу финансијских извештаја и одговорност за њихову правилност од стране руководства.

Др Пејовић је подсетио да ће ДРИ убудуће спроводити ревизију финансијских извештаја засебно од ревизије правилности пословања и да ће такав начин рада дати боље ефекте.

Спроводићемо ревизију одређеног дела правилности пословања, односно најризичнији део. На пример, ове године ревизијом буџета локалних власти нисмо вршили ревизију правилности целокупног пословања, већ три кључна области – обрачуна плата, јавних набавки и преузимања обавеза изнад одобрених апропријација. То је око 60 до 80 одсто укупних неправилности у буџетима локалних власти, поручио је др Пејовић.

Говорећи о повећању броја ревизија сврсисходности пословања, генерални државни ревизор je нагласио да ДРИ, уместо досадашњих пет одсто ревизора обучених за ревизију сврсисходности пословања, сада има 17 одсто.

Бројни научници и стручњаци у области финансијског и нефинансијског извештавања у одговорном пословању представили су најновије трендове у овој области.

Главна циљ конференције је побољшање укупног учинка одговорног пословања у Републици Србији.

Снимак пленарног дела конференције можете погледати на следећем линку http://finiz.singidunum.ac.rs/