Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Визијом до позиционирања ревизије као кључног партнера, на примеру ДРИ

Објављено: 16. 5. 2019.

Уколико институција нема јасно дефинисане стратешке циљеве, онда јој је сваки пут којим иде исправан. Уколико, пак, има јасно одређене стратешке циљеве, онда њихово остваривање представља могућност да се каже да ли је та институција на правом путу, рекао је председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић. Он је у уводном делу конференције „Визијом до позиционирања интерне ревизије као кључног партнера“, коју у Аранђеловцу организује Удружење интерних ревизора Србије, нагласио да би визија требало да представља поглед у будућност, а мисија начин како да се то постигне.

Државна ревизорска институција настоји да допринесе добром управљању, транспарентности и одговорности. Наше информације морају бити поуздане и релевантне, а докази морају бити довољни, нагласио је др Пејовић. Наша стратегија одражава начин на који пружамо подршку Народној скупштини да одговори на изазове са којима се суочава Република Србија.

Он је додао да би циљеви и потциљеви ДРИ требало да имају своје индикаторе како би ефекти рада ДРИ или учинака у послу, могли да се израчунају. Стратешки план за период 2019-2023. године је усредсређен на унапређење управљања учинком и повећање утицаја Државне ревизорске институције као одрживе зреле организације.

Према његовим речима, два претходна стратешка плана ДРИ била су оријентисана интерно, док је Стратешки план ДРИ за период 2019-2023. године променио такав поглед. Стратешки план ДРИ за период 2019-2023. године је организован око три кључна циља, од којих су два екстерно, а један интерно оријентисани, а сви заједно дају опште стратешко усмерење за ДРИ. При спровођењу послова из своје надлежности, ДРИ ће ревизијама обухватити и питања од највишег приоритета за Републику Србију.

Први стратешки циљ нашег новог стратешког плана се односи на субјекте ревизије, трећи циљ се односи на ДРИ. А други циљ се односи на оно што први и други нису успели да обухвате, рекао је др Пејовић и додао да први циљ има десет потциљева који су поређани према функционалној класификацији која је прописана.

Целокупна функционална класификација представља јавни сектор. У јавном сектору се налазе корисници јавних средстава. То показује да је ДРИ надлежна за ревизију целог јавног сектора, поручио је Пејовић. У доброј смо позицији да сагледамо целокупну јавну управу и утврдимо системска питања, као и да спровођењењем ревизија проверимо ефекте које јавне политике имају на грађане, те да сопственим утицајем допринесемо стварним и корисним променама.

Генерални државни ревизор је истакао да је ДРИ самостални, највиши, посебни и независни контролни орган.

Он је објаснио да је ДРИ функционално независна јер сама планира, спроводи и извештава о извршеним ревизијама. По његовим речима, ДРИ је и финансијски независна, јер Финансијски план, који директно утиче на извршавање активности, доноси Савет ДРИ. Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава даје сагласност на тако донет Финансијски план, који се потом прослеђује Министарству финансија.

Не постоји могућност да неки државни орган утиче на доношење Финансијског плана ДРИ, јер би у том случају независност била угрожена, поручио је др Пејовић.

По речима генералног државног ревизора, врло важна димензија независности ДРИ је то што је дефинисана Уставом Републике Србије и то у члану 92 и 96.

То је веома јака позиција. Постоје врховне ревизорске институције у Европи које нису уставом дефинисане. Ова врста независности је битна зато што је важно да ли грађани, односно јавност уочавају да ли ДРИ свој посао обавља објективно, независно, професионално, компетентно, стручно. А то је нама важно, рекао је др Пејовић и додао да су суштинске вредности ДРИ – доследност, релевантност и иновативност.Само стратешким управљањем променама можемо да обезбедимо жељене резултате.Као најважније факторе за само спровођење Стратешког плана препознајемо: лидерство, јасну визију и капацитете ДРИ.

Организацију конференцији подржао је пројекат „Унапређење ревизије на локалном нивоу за ефикасније управљање јавним финансијама“, који спроводе Државна ревизорска институција и Програм Уједињених нација за развој (УНДП), уз подршку Владе Швајцарске.