Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Неправилности у ревизијама правилности пословања износе 4,53 милијарди динара

Објављено: 19. 1. 2021.

У 60 извештаја о ревизији правилности пословања утврдили смо неправилности у износу од 4,53 милијарди динара, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.

Образлажући Извештај о раду ДРИ за 2019. годину који се односи на ову врсту ревизија, др Пејовић је на конференцији за новинаре нагласио да највећи део ових неправилности односи на јавне набавке, чак 2,35 милијарди динара.

Током 2019. године ревизијама смо обухватили јавне набавке у износу од 29,2 милијарди динара. Од тог износа, кроз ревизије правилности пословања обухваћено је 19,66 милијарди динара.

Од 60 субјеката, чак 52 имају неку грешку, неправилност или пропуст у области јавних набавки, истакао је др Пејовић и додао да је потребно да се у овој области предузму одређени кораци.

Учешће неправилности утврђених у јавним набавкама по ревизијама правилности пословања, у односу на износ обухваћен ревизијом, износи 11,94 одсто.

Државни ревизори су утврдили и да поступци јавних набавки уопште нису спроведени у износу од 306,69 милијарди динара.

Спровођењем ревизија правилности пословања, државни ревизори су утврдили неправилности у области расхода за запослене у износу од 985 милиона динара, или 22 одсто од свих неправилности утврђених ревизијом правилности,, а у делу преузимања обавеза изнад одобрених апропријација 280,46 милиона динара. Утврђено је 489,44 милиона динара неправилности код потраживања, док је код расподеле и уплате добити утврђена неправилност у износу од 24,16 милиона динара.

Такође, ДРИ је код субјеката ревизије у области прихода и примања утврдила неправилности у износу од 29,22 милиона динара.

ДРИ је субјектима ревизије дала 420препорука, при чему се 40 одсто препорука односи на расходе и издатке, а 37 одсто на јавне набавке, рекао је др Пејовић.

Како је објаснио, ДРИ је по овој врсти ревизије поднела највећи број пријава и то 256 захтева за покретање прекршајног поступка, 33 кривичне пријаве и 47 информација надлежним тужилаштвима.

По речима др Пејовића, од 2016. до 2020. године на иницијативу ДРИ измењен је и допуњен 41 пропис, од тога шест пута је измењен и допуњен Закон о буџетском систему, а закони о јавној својини и ПИО три пута.

Министарство финансија, односно Управа за трезор, први пут је евидентирала и укњижила све обавезе у Главној књизи Трезора у износу од 65,7 милијарди динара, рекао је др Пејовић и додао да то није рађено до 2019. године.

По његовим речима, у билансу стања Републике Србије на дан 31. децембар 2019. године први пут је исказана имовина свих директних корисника јавних средстава Републике Србије.

Др Пејовић је нагласио да је на основу препорука ДРИ датих у 2018. години остварена уштеда услед смањења расхода и издатака од 88,64 милиона динара, а повећана наплата потраживања, односно увећани приход за 30,83 милиона динара, а да је у 2019. години остварена уштеда услед смањења расхода и издатака од 43,95 милиона динара, а повећана наплата потраживања, односно увећани приходи за 5,27 милиона динара.