Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Одговор ДРИ Савету за борбу против корупције: Нисмо надлежни да ревидирамо утврђивање тржишне вредности непокретности

Објављено: 25. 12. 2020.

Државна ревизорска институција није надлежна да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности, а што од ње захтевају представници Савета за борбу против корупције у недавно објављеном Извештају о располагању објектима специјалних болница за рехабилитацију у својини Републичког фонда за пензијско иинвалидско осигурање у државној, односно јавној својини.


Обавештавамо представнике Савета за борбу против корупције, као и целокупну јавност да Државна ревизорска институција обавља ревизију на основу годишњег програма ревизије, који је дужна да усвоји пре краја године за наредну календарску годину. У оквирима које поставља закон, Институција самостално одлучује о субјектима ревизије, предмету, обиму и врсти ревизије, времену почетка и трајања ревизије, у смислу члана 35. Закона о Државној ревизорској институција, каже др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.


Питање надлежности вршења процене вредности непокретности, попут пореских органа, судских вештака, локалне пореске управе или лиценцираних проценитеља, уређено је одредбама Закона о пореском поступку и пореској администрацији, Закона о јавној својини, Закона о проценитељима вредности непокретности.


Узимајући у обзир ове законе, јасно произилази да Државна ревизорска институција није надлежан орган да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности.


Упућивањем захтева са оваквим садржајем према ДРИ, Савет врши опасну замену теза и то тако што ДРИ доводи у везу са активностима које јој по закону не припадају и које, поштујући закон, не може да обавља. Са друге стране, Савет се оправдава пред јавношћу да је упутио захтев коме треба, што није тачно и није допустиво. Последице оваквог поступања могу за нас бити негативне, а нису оправдане, наглашава др Пејовић.


Указујући на сумњу да има елемената системске организоване корупције у располагању имовином Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, посебно у продаји објеката специјалних болница за рехабилитацију, Савет за борбу против корупције је предложио ДРИ даизврши ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје непокретности бањског комплекса „Жубор“ у Куршумлијској бањи, као и да изврши ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје земљишта без постојећег објекта од 16.000м2 на кат.парц.2041 КО Врањска бања, Специјалне болнице у Врањској бањи.

Савет је, такође, предложио државним ревизорима и да изврше ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје комплекса Специјалне болнице за рехабилитацију Врањска бања, као и да у складу са својим овлашћењима, након извршене ревизије, покрену одговарајуће поступке против одговорнихлица.

Уколико сматрате да је у поступцима продаје наведених непокретности било незаконитог поступања, дужни сте да обавестите надлежни државни орган, поручује др Пејовић.