Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Одговор ДРИ Савету за борбу против корупције: Нисмо надлежни да ревидирамо утврђивање тржишне вредности непокретности

Објављено: 25. 12. 2020.

Државна ревизорска институција није надлежна да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности, а што од ње захтевају представници Савета за борбу против корупције у недавно објављеном Извештају о располагању објектима специјалних болница за рехабилитацију у својини Републичког фонда за пензијско иинвалидско осигурање у државној, односно јавној својини.


Обавештавамо представнике Савета за борбу против корупције, као и целокупну јавност да Државна ревизорска институција обавља ревизију на основу годишњег програма ревизије, који је дужна да усвоји пре краја године за наредну календарску годину. У оквирима које поставља закон, Институција самостално одлучује о субјектима ревизије, предмету, обиму и врсти ревизије, времену почетка и трајања ревизије, у смислу члана 35. Закона о Државној ревизорској институција, каже др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.


Питање надлежности вршења процене вредности непокретности, попут пореских органа, судских вештака, локалне пореске управе или лиценцираних проценитеља, уређено је одредбама Закона о пореском поступку и пореској администрацији, Закона о јавној својини, Закона о проценитељима вредности непокретности.


Узимајући у обзир ове законе, јасно произилази да Државна ревизорска институција није надлежан орган да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности.


Упућивањем захтева са оваквим садржајем према ДРИ, Савет врши опасну замену теза и то тако што ДРИ доводи у везу са активностима које јој по закону не припадају и које, поштујући закон, не може да обавља. Са друге стране, Савет се оправдава пред јавношћу да је упутио захтев коме треба, што није тачно и није допустиво. Последице оваквог поступања могу за нас бити негативне, а нису оправдане, наглашава др Пејовић.


Указујући на сумњу да има елемената системске организоване корупције у располагању имовином Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, посебно у продаји објеката специјалних болница за рехабилитацију, Савет за борбу против корупције је предложио ДРИ даизврши ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје непокретности бањског комплекса „Жубор“ у Куршумлијској бањи, као и да изврши ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје земљишта без постојећег објекта од 16.000м2 на кат.парц.2041 КО Врањска бања, Специјалне болнице у Врањској бањи.

Савет је, такође, предложио државним ревизорима и да изврше ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје комплекса Специјалне болнице за рехабилитацију Врањска бања, као и да у складу са својим овлашћењима, након извршене ревизије, покрену одговарајуће поступке против одговорнихлица.

Уколико сматрате да је у поступцима продаје наведених непокретности било незаконитог поступања, дужни сте да обавестите надлежни државни орган, поручује др Пејовић.