Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Одговор ДРИ Савету за борбу против корупције: Нисмо надлежни да ревидирамо утврђивање тржишне вредности непокретности

Објављено: 25. 12. 2020.

Државна ревизорска институција није надлежна да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности, а што од ње захтевају представници Савета за борбу против корупције у недавно објављеном Извештају о располагању објектима специјалних болница за рехабилитацију у својини Републичког фонда за пензијско иинвалидско осигурање у државној, односно јавној својини.


Обавештавамо представнике Савета за борбу против корупције, као и целокупну јавност да Државна ревизорска институција обавља ревизију на основу годишњег програма ревизије, који је дужна да усвоји пре краја године за наредну календарску годину. У оквирима које поставља закон, Институција самостално одлучује о субјектима ревизије, предмету, обиму и врсти ревизије, времену почетка и трајања ревизије, у смислу члана 35. Закона о Државној ревизорској институција, каже др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.


Питање надлежности вршења процене вредности непокретности, попут пореских органа, судских вештака, локалне пореске управе или лиценцираних проценитеља, уређено је одредбама Закона о пореском поступку и пореској администрацији, Закона о јавној својини, Закона о проценитељима вредности непокретности.


Узимајући у обзир ове законе, јасно произилази да Државна ревизорска институција није надлежан орган да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности.


Упућивањем захтева са оваквим садржајем према ДРИ, Савет врши опасну замену теза и то тако што ДРИ доводи у везу са активностима које јој по закону не припадају и које, поштујући закон, не може да обавља. Са друге стране, Савет се оправдава пред јавношћу да је упутио захтев коме треба, што није тачно и није допустиво. Последице оваквог поступања могу за нас бити негативне, а нису оправдане, наглашава др Пејовић.


Указујући на сумњу да има елемената системске организоване корупције у располагању имовином Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, посебно у продаји објеката специјалних болница за рехабилитацију, Савет за борбу против корупције је предложио ДРИ даизврши ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје непокретности бањског комплекса „Жубор“ у Куршумлијској бањи, као и да изврши ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје земљишта без постојећег објекта од 16.000м2 на кат.парц.2041 КО Врањска бања, Специјалне болнице у Врањској бањи.

Савет је, такође, предложио државним ревизорима и да изврше ревизију утврђења процене тржишне вредности приликом продаје комплекса Специјалне болнице за рехабилитацију Врањска бања, као и да у складу са својим овлашћењима, након извршене ревизије, покрену одговарајуће поступке против одговорнихлица.

Уколико сматрате да је у поступцима продаје наведених непокретности било незаконитог поступања, дужни сте да обавестите надлежни државни орган, поручује др Пејовић.