Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

null

ДРИ од Светске банке добила највише оцене у области екстерне ревизије

Објављено: 31. 1. 2022.

У четвртој оцени националног система за управљање јавним финансијама у Србији, односно Извештају о оцени учинка „Јавни расходи и финансијска одговорност“ (ПЕФА), у области екстерне ревизије, а након три претходно спроведене оцене ПЕФА на централном нивоу државе у 2007, 2010. и 2015. години, Државна ревизорска институција остварила је значајно више оцене у односу на претходни извештај.

ДРИ је у најновијем извештају од Светске банке добила највишу оцену А у чак три димензије – обухват ревизије и стандарди, одговор на извештаје екстерне ревизије, као и у области независност ВРИ, а оцену Б само у једној димензији – подношење извештаја ревизије законодавној власти. ДРИ је оцену Б добила због непотребног задржавања извештаја о ревизији организација обавезног социјалног осигурања из 2017. године, истакао је др Душко Пејовић, председник и генерални државни ревизор.

„ДРИ је независна Институција и ревизије спроводи у складу са годишњим програмом ревизија и међународним стандардима. Поред ревизија које сваке године обавезно спроводи према Закону о ДРИ, планирање ревизије засновано на ризику омогућава ДРИ да одређује приоритете међу својих 11,000 потенцијалних субјеката ревизије“, наведено је у извештају.

Стручњаци Светске банке навели су и да се „сви извештаји о ревизији објављују убрзо након завршетка ревизије“.

„Процедуре и праксе за ревизију годишњег буџета су успостављене на одговарајући начин, док је преглед владиних финансијских извештаја, односно завршних рачуна, побољшан“, наводи се у документу Светске банке. „Даља стандардизација ревизорске праксе и повећање ефикасности очекују се 2021. године након увођења интегрисаног софтвера за управљање ревизијом“.

У Извештају се истиче да „упркос ограниченим ресурсима, ДРИ годишње спроводи широк спектар ревизија финансијских извештаја, ревизија правилности пословања и ревизија сврсисходности пословања. Методологије се стално усавршавају како би се даље ускладиле са ревидираним ИНТОСАИ ИССАИ оквиром. Ефективан систем за праћење препорука ревизије од стране ревидираних субјеката предвиђен је у законодавству и поштује се у пракси“.

Такође се наводи да „ДРИ управља свеобухватном базом података о статусу спровођења препорука издатих извршној власти“.

Оцена коју даје ПЕФА обухватилаје централни ниво државе, а анализирани су сви директни и индиректни корисници буџетских средстава. Оцена је обухватила последње три завршене фискалне године и то 2017, 2018. и 2019. годину.

Наведена оцена обезбедила је корисне информације за припрему новог Програма реформе управљања јавним финансијама који обухвата период од 2021. до 2025. године. Од успостављања Програма реформе управљања јавним финансијама, систем екстерног надзора над јавним финансијама успостављен је партнерским радом два независна органа, ДРИ и Народне скупштине преко Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава. Активности Државне ревизорске институције у овом Програму значајно ће допринети надзору и контроли наменског трошења буџетских средстава, што представља један од главних елемената транспарентног и ефикасног система јавних финансија.

Извештај о оцени ПЕФА за 2021. годину можете наћи овде.