Извештај о раду ДРИ за 2019. године разматран на пленарној седници Народне скупштине
Објављено: 28. 12. 2020.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ)и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је посланицима, на другој посебној седници Народне скупштине Републике Србије, у дванаестом сазиву, 26. децембра 2020. године Извештај о раду ДРИ за 2019. годину.
Образлажући годишњи извештај о раду ДРИ за 2019. годину др Пејовић је нагласио да је током прошле године састављен, субјектима ревизије уручен и на сајту ДРИ објављен 241 извештај о ревизији, као и 264 послеревизионих извештаја, што укупно чини 505 извештаја.
ДРИ је дала 140 ревизорских оцена или мишљења, од чега су 33 позитивна, 102 са резервом, четири негативне и једна уздржавајућа оцена, нагласио је др Пејовић и додао да је десет субјеката кршило обавезу доброг пословања, док је код једног субјекта било у питању теже кршење обавезе доброг пословања.
Он је навео да су код припремних радњи за састављање финансијских извештајакод субјеката ревизије утврђене грешке у укупном износу од 163, 2 милијарде динара.
Што се тиче финансијског управљања и контроле и интерне ревизије утврдили смо непостојање или непотпуно постојање интерних аката која регулишу интерне поступке и процедуре, неусаглашеност интерних аката са актима више правне снаге, непоуздану књиговодствену документације, истакао је др Пејовић.
Као главни и највећи проблем у јавном сектору, генерални државни ревизор је навео недовољно успостављен ефикасан интерни контролни систем, као и недовољно успостављену интерну ревизије.
Код 149 субјеката који имају обавезу успостављања функције интерне ревизије, утврђено је да је она успостављена код 64 субјекта, код 17 субјеката је делимично успостављена, а 68 субјеката је није уопште успоставило, рекао је др Пејовић.
Код прихода и примања државни ревизори утврдили су грешке у износу од 65,6 милијарди динара, док неправилности у приходима износе 29 милиона динара. Што се тиче расхода и издатака грешке износе 79,3 милијарди динара, док неправилности у расходима и издацима износе 3,94 милијарде динара.
Када је реч о јавним набавкама, др Пејовић је навео да је у ревизијама током 2019. године обухваћено 29,2 милијарде динара јавних набавкии да је утврђено 2,82 милијарде динара неправилности, односно 9,7 одсто.
Сваки десети динар у јавним набавкама код ревидираних субјеката има неки од пропуста мерен према процедури која је одређена Законом о јавним набавкама, нагласио је др Пејовић. Како је објаснио, највеће неправилности, у износу од 306 милиона динара, се односе на извршења расхода и издатака без спроведеног поступка јавне набавке, а да при том нису постојали разлози за изузеће од примене Закона о јавним набавкама.
Преузимање обавеза изнад одобрених апропријација износило је 238 милиона динара и ту је, углавном, реч о јединицама локалне самоуправе.
Државна ревизорска институција дала је субјектима ревизије током 2019. године1970 препорука. У препорукама првог приоритета реализовано је 89 одсто препорука.
Говорећи о пријавама др Пејовић је рекао да је ДРИ поднела 256 захтева за покретање прекршајног поступка, 12 пријава за привредни преступ и 33 кривичне пријаве, односно 301 пријаву против 384 одговорних лица. Додао је да је Институција поднела и 47 информација надлежним органима.
Председница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава др Александра Томић рекла је да је тај Одбор имао добру сарадњу са ДРИ и да је Извештај о раду урадила на стандардизован начин.
Извештај о раду ДРИ за 2019. годину разматран је са Предлогом закључка Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава од 23. новембра 2020. године.
Закључак Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава поводом разматрања Извештаја о раду ДРИ за 2019. годину усвојен је гласовима 180 чланова Парламента, док један присутан посланик није гласао.
На посебној седници Народне скупштине, осим Извештаја о раду ДРИ за 2019. годину, разматрани је и Редован годишњи извештај за 2019. годину који је поднео Заштитник грађана, Извештај о спровођењу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значајаи Закона о заштити података о личности за 2019. годину који је поднео Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности и Редован годишњи извештај за 2019. годину који је поднео Повереник за заштиту равноправности.