Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Ревизори присуствовали обуци о родно одговорном буџетирању

Објављено: 29. 1. 2019.

Део запослених у Државној ревизорској институцији (ДРИ) присуствовао је данас тренингу посвећеном родно одговорном буџетирању. На обуци, намењеној ревизорима, разматране су теме које се односе на родно одговорно буџетирање као новијој пракси и законској обавези у систему управљања јавним финансијама у Републици Србији. Такође, било је речи и o родно одговорном буџетирању у контексту надлежности ДРИ, као и практичној примени ове врсте буџетирања у активностима и методологији ДРИ.

Oд 2016. године, један од основних циљева буџета је и постизање пуне родне равноправности, у складу са Законом о буџетском систему. Да би овај циљ био постигнут, родно одговорно буџетирање је постало обавезно за све буџетске кориснике. Ова обавеза дефинисана је и годишњим Планом постепеног увођења родно одговорног буџетирања, који министар финансија доноси у складу са Законом. Родно одговорно буџетирање прожима и друге законе и стратегије у Републици Србији, а почива на темељима које поставља Устав Републике Србије.

Државна ревизорска институција је обухваћена Планом министра финансија за постепено увођење родно одговорног буџетирања и представља пример доброг прихватања ове нове обавезе.

Обуку о родно одговорном буџетирању су одржале консултанткиње Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена, UN Women у Србији. Оне пружају подршку овом процесу од 2015. године, обухватајући 58 буџетских корисника на националном и покрајинском нивоу, како би законом прописану обавезу увођења родно одговорног буџетирања испунили на најадекватнији начин.