Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Одржан састанак председника врховних ревизорских институција држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у Европској унији

Објављено: 16. 3. 2022.

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор учествовао је данас, путем zoom платформе, на састанку председника Мреже врховних ревизорских институција (ВРИ) држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у Европској унији и Европског ревизорског суда одржаном у Паризу, у организацији СИГМА (заједничке иницијативе ОЕЦД и ЕУ).

На састанку челника ВРИ, одржаном у хибридном облику, разматране су будуће активности које би требало да се укључе у План рада Мреже за наредни период. Размењене су информације о поукама које су извучене из последњих активности Мреже, пандемије вируса COVID-19, изазовима са којима се ВРИ тренутно суочавају, као и о стратешким приоритетима Mреже. Председници ВРИ и генерални државни ревизори су изнели очекивања која имају од Мреже у остваривању конкретних циљева и приоритета у наредне три године. Представници СИГМА-е су презентовали резултате најновије оцене принципа јавне управе за 2021. годину код свих учесница састанка, са посебним освртом на екстерну ревизију. Србија, са оценом 4.5 у односу на највишу оцену која износи 5.0,је далеко испред регионалног просека у наведеној области који износи око 3.3, истиче се у СИГМА Извештају.

Говорећи о потенцијалним активностима за укључивање у План рада Мреже, др Пејовић је нагласио да је Државна ревизорска институција заинтересована за размену искустава и најбоље праксе у области уверавања у квалитет, односно управљања квалитетом за целу ВРИ; за дељење богатог искуства у области ревизије правилности пословања; као и за размену искустава у области еколошке (зелене) ревизије и ревизије циљева одрживог развоја.

Било би добро разменити практична искуства са ревизорским тимовима из европских земаља о томе како су спроводили ове ревизије и на које изазове су наилазили, рекао је др Пејовић.

Др Пејовић је истакао и да је Државна ревизорска институција препознала потребу за извођење ревизија у области животне средине у Стратешком плану ДРИ за период 2019-2023. године, као и да би јој користила подршка у развоју методологије у овој области, укључујући и послеревизиони поступак и мерење ефеката.

Осим председника ВРИ, састанку су присуствовали и службеници за везу Мреже, као и представници Европског ревизорског суда (ЕРС), СИГМА-е и Заједничке радне групе за ревизијске активности.