Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Државна ревизорска институција и Европска комисија одржале састанак о праћењу напретка екстерне ревизије у оквиру Преговарачког поглавља 32

Објављено: 24. 10. 2019.

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић разговарао је данас са представницима Европске комисије о напретку оствареном у Преговарачком поглављу 32 – Финансијска контрола, у делу екстерне ревизије.

Састанку су присуствовали Рејмонд Хил и Александар Веран из Генералног директората за буџет, Елвира Марија Ангуло Родригес из Генералног директората за суседску политику и преговоре о проширењу, Владан Петровић из Делегације Европске уније у Републици Србији, као и представница Министарства финансија Мила Алексић. Поред др Пејовића, састанку су испред Државне ревизорске институцијеприсуствовали и врховни државни ревизор у Сектору за методологију и развој Ивица Гавриловић, секретар Државне ревизорске институције Милена Милинковић, начелник Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу Ива Василић Миљић и виши саветник за европске интеграције Томислав Јовановић.

Др Пејовић је на састанку говорио о значају очувања функционалне, институционалне и финансијске независности Државне ревизорске институције, спровођењу Програма ревизије за 2019. годину, односно о препорукама датим у извештајима о ревизијама и стопи њиховог спровођења, затим о реализацији Стратешког плана Државне ревизорске институције за период 2019-2023. године, као и о сарадњи Институције и Народне скупштине Републике Србије, односно Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, и разматрању извештаја Институције од стране Одбора и Народне скуптшине.

Преговарачко поглавље 32 – Финансијска контрола, које је Република Србија прва отворила у процесу приступања Европској унији 14. децембра 2015. године, обухвата четири главне области: интерна финансијска контрола у јавном сектору (ИФКЈ), екстерна ревизија, заштита финансијских интереса ЕУ и заштита евра од фалсификовања.

Мерило за затварање Поглавља 32 за потпоглавље „Екстерна ревизија“ гласи: Државна ревизорска институција примењује стандарде Међународне организације врховних ревизорских институција (ИНТОСАИ), укључујући обезбеђивање финансијске, функционалне и институционалне независности, спровођење финансијских ревизија иревизија сврсисходности, као и поседовање довољно административних капацитета“.

Чланови Преговараче групе, осим Државне ревизорске институције, су представници Министарства финансија, Народне банке Србије, Министарства унутрашњих послова, Министарства правде, Републичког секретаријата за законодавство, Канцеларије за ревизију система управљања средствима Европске уније и Министарства за европске интеграције.