Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Шведска подржава одговорно управљање јавним финансијама у Србији

Објављено: 24. 5. 2021.

Главнa активност пројекта „Платформа за одговорно управљање у јавним финансијама“ који Државна ревизорска институција спроводи у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), а финансира Шведска агенција за међународни развој (СИДА) јесте успостављање система за аутоматизацију поступка ревизије - АМС софтвера, чије ће функције бити тестиране до краја јуна, рекао је председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.

На састанку Управног одбора поменутог УНДП пројекта др Пејовић је нагласио да је ДРИ у претходних неколико година, у сарадњи са УНДП-ом и СИДА-ом значајно унапредила своје ревизорске капацитете.

Захваљујући овом пројекту ДРИ ће подићи оперативне капацитете на виши ниво, повећати број и квалитет ревизија, као и праћење спровођења препорука из извештаја о ревизији, истакао је др Пејовић.

Он је подсетио и да је УНДП у марту ове године, у оквиру пројекта, испоручио ДРИ 120 лаптоп рачунара, као и сервер на коме је инсталиран АМС софтвер.

Ова донација је од изузетног значаја за ДРИ будући да су због последица пандемије смањена планирана буџетска средства, рекао је др Пејовић.

Осим др Пејовића, на састанку Управног одбора УНДП пројекта учествовали су и шеф развојне сарадње Шведске агенције за међународну развој (СИДА) Ола Андерсон, стална представница УНДП у Србији Франсин Пикап, као и представници Министарства финансија – Централне јединице за хармонизацију, Пореске управе, Канцеларије за јавне набавке, Сталне конференције градова и општина и остали представници УНДП и СИДА.

Нова платформа се развија у оквиру двогодишњег пројекта који финансира Краљевина Шведска, а који спроводи УНДП са партнерским институцијама.Поред ДРИ, партнери на пројекту су Министарство финансија – Пореска управа, Канцеларија за јавне набавке и Стална конференције градова и општина.

Државна ревизорска институција сарађује са УНДП од 2010. године у области унапређења јавних финансија у Републици Србији. У оквиру претходних иницијатива са УНДП, ДРИ је подигла своје капацитете кроз стручне обуке запослених, сертификацију државних ревизора, примену међународних стандарда ревизије, учешће на међународним скуповима посвећеним стандардима ревизије, учешће у радним групама ЕУРОСАИ/ИНТОСАИ, као и изради вебсајта Институције.