Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Шведска подржава одговорно управљање јавним финансијама у Србији

Објављено: 16. 10. 2020.

Успостављање система за аутоматизацију поступка ревизије - АМС софтвера, који ће Државна ревизорска институција тестирати до краја године, представља значајан корак у развоју ДРИ и главну активност пројекта „Платформа за одговорно управљање у јавним финансијама“ који ДРИ спроводи у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), а финансира Шведска агенција за међународни развој (СИДА), рекао је председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.

На састанку Управног одбора поменутог УНДП пројекта др Пејовић је нагласио да је дигитализација поступка ревизије нарочито важна током пандемије Ковид-19, јер ће овакав систем омогућити несметано спровођење ревизија, у безбедном окружењу и уз потпун приступ информацијама.

Осим АМС софтвера, планирамо да уз подршку пројекта и функционално и визуелно унапредимо вебсајт ДРИ, како бисмо заинтересованим странама што боље представили резултате спровођења ревизија, истакао је др Пејовић. Како је навео, Државној ревизорској институцији потребна је и подршка у спровођењу обука за запослене у области унапређења ревизија у складу са стандардима Међународне организације врховних ревизорских институција (ИНТОСАИ), нових врста ревизија и унапређењу пословних процеса у Институцији.

Уверен сам да ћемо, у сарадњи са осталим партнерима на пројекту, постићи заједнички циљ, а то је да трошење јавних средстава, на свим нивоима власти, буде у складу са законима и прописима, поручио је др Пејовић.

Шеф развојне сарадње Шведске агенције за међународну развој (СИДА) Ола Андерсон, у име донатора, представио је досадашњи рад СИДА-е у сектору јавних финансија. Он је нагласио да је задовољан напретком у многим областима и додао да је борба против корупције пресудна за процес интеграције Републике Србије у ЕУ. По његовим речима, потребно је повећање видљивости пројеката у јавности као представљање подршке ЕУ у Србији.

Стална представница УНДП у Србији Франсин Пикап је нагласила да је УНДП пројекат повезао све заинтересоване стране у области јавних финансија и истакла да УНДП одржава висок ниво дугогодишњих партнерстава са свим учесницима попут јединица локалних самоуправа, организација цивилног друштва, медија.

Нова платформа се развија у оквиру двогодишњег пројекта вредног три милиона долара који финансира Краљевина Шведска, а који спроводи УНДП са партнерским институцијама.Поред ДРИ, партнери на пројекту су Министарство финансија, Управа за јавне набавке, Пореска управе и Стална конференције градова и општина.

Државна ревизорска институција сарађује са УНДП од 2010. године у области унапређења јавних финансија у Републици Србији. У оквиру претходних иницијатива са УНДП, ДРИ је подигла своје капацитете кроз стручне обуке запослених, сертификацију државних ревизора, примену међународних стандарда ревизије, учешће на међународним скуповима посвећеним стандардима ревизије, учешће у радним групама ЕУРОСАИ/ИНТОСАИ, као и изради вебсајта Институције.