Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Саопштење поводом изјава Жарка Ранковића, шефа нишког Штаба за вандредне ситуације о финансирању противградних стрелаца

Објављено: 31. 5. 2016.

Ради правилног и објективног информисања јавности поводом изјаве Жарка Ранковића, шефа нишког Штаба за вандредне ситуације о финансирању противградних стрелаца дате у средствима јавног информисања, Вечерњим новостима, агенцији Бета, Народним новина, порталу Нови магазин, Државна ревизорска институција издаје следеће саопштење:

На захтев Министарства пољопривреде и заштите животне средине, током априла 2016. године у просторијама Државне ревизорске институције, одржан је састанак са представницима Републичког хидрометеоролошког завода и представницима Министарства пољопривреде и заштите животне средине у вези са суфинансирањем набавке противградних ракета и противградних стрелаца.

На састанку су представници Државне ревизорске институције истакли да у надлежности ДРИ није давање овлашћења о финансирању набавке противградних ракета и финансирању противградних стрелаца на нивоу локалних самоуправа, нити тумачење Закона о одбрани од града на које се позивају представници локалних власти на недавно одржаним конференцијама за штампу.

Током састанка Државна ревизорска институција са заинтересованим представницима Министарства пољопривреде и представницима РХМЗ-а, је упутила на одредбе важећих прописа из области Закона одбране од града и на надлежне државне органе у чијој је надлежности тумачење овог закона.

Наиме, том приликом смо присутнима указали на Члан 14. Закона о одбрани од града којим је регулисано да се средства за финансирање система одбране од града обезбеђују из: 1) Буџета Републике Србије; 2) Дела премије осигурања усева; 3) Других извора у складу са законом. У члану 16. истог закона такође смо указали и на одредбе члана 16. истог закона којим је регулисано да Република Србија финансира: 1) рад, опремање и одржавање; 2) набавку средстава за засејавање градоносних облака; 3) ангажовање извршилаца за деловање на градоносне облаке – стрелаца на лансирним станицама; 4) опремање аеродрома потребном инфраструктуром за прихват ваздухоплова за модификацију времена; 5) друге послове из надлежности.

Упуством за припрему Одлуке о буџету локалних власти за 2016. годину и пројекцијама за 2017. и 2018. годину, које је донeо министар финансија Републике Србије, у делу под 8. Нова законска решења (стр.18) под 3.) Закон о одбрани од града, прописао је да се средства за финансирање система одбране од града обезбеђују у буџету Републике Србије, а тиме и финансирање месечне накнаде за ангажовање извршилаца за деловање на градоносне облаке – стрелаца на лансирним станицама.

Да се средства за финансирање одбране од града обезбеђују из буџета Републике Србије дато је мишљење Министарства финансија број: 401-00-00365/2016-03 од 8. фебруара 2016. године дато општини Осечина.

Након извесног времена од одржаног састанка, шеф нишког Штаба за вандредне ситуације професор др Жарко Ранковић, изјавио је за лист Вечерње новости од 27. 5. 2016. године, да је „финансирање плата стрелаца доведено у питање из наводно процедуралних разлога, јер локална самоуправа није имала овлашћења Министарства финансија, Министарства пољопривреде и Државне ревизорске институције“. Такође је, како преносе Народне новине – Ниш од 27.5.2016. године, изјавио "да је на састанку у Београду на коме су били представници РХМЗ-а, Министарства финансија, Министарства пољопривреде и представници Државне ревизорске институције, постигнут договор да локлане самоуправе могу да уплате дотације стрелцима и да то неће бити супротно закону."

У вези са свим наводима Жарка Ранковића, Државна ревизорска институција се ограђује од наведених изјава и још једном истиче да није дала никакво овлашћење нити има мандат за такву надлежност, као и да није дала никакво тумачење Закона о одбрани од града, а на које се позивају представници локалних нишких власти, а посебно на финансирање плата стрелаца.