Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Састанак председника ДРИ др Душка Пејовића и председнице Владе Ане Брнабић

Објављено: 3. 9. 2018.

Иако врховне ревизорске институције (ВРИ) треба да буду физички, финансијски, политички и практично независне од извршне гране власти, инсистирање на независности не подразумева одсуство сарадње онда када постоје заједнички циљеви и када рад ВРИ може да има већи утицај. О овим и сличним питањима разговарали су данас председник Државне ревизорске институције др Душко Пејовић и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.

Др Пејовић и Брнабић су разговарали о пословном простору неопходном за рад Институције, а који обезбеђује Влада у складу са Законом о ДРИ. Тренутно, Институција у Београду послује на две локације што омета координацију свакодневних активности и беспотребно повећава трошкове. У разговору је истакнуто да се ово питање мора коначно решити на задовољавајући начин и трајно, како би Државна ревизорска институција и овим путем добила статус који заслужује и који прописује Лимска декларација о смерницама за начела ревизије. Декларација се сматра основним стандардом ревизије јавног сектора и представља један од докумената са којима Институција мора да се усклади на путу приступања Европској унији.

Поред унапређења услова за рад Институције, др Пејовић и Брнабић су размотрили информације о кључним ризицима финансијског управљања и управљања учинком са којима се сусрећу министарства и државни органи. Било је речи и о потенцијалу који ревизије сврсисходности имају када је реч о истицању кључних изазова са којима се суочава Влада, као и о учешћу Државне ревизорске институције у спровођењу мера из Програма реформе управљања јавним финансијама.

„Врховне ревизорске институције су од критичног значаја када је реч о подржавању кључних функција Владе потребних за развој и спровођење бољих политика и програма“, истакао је др Пејовић. Визија будуће сарадње, поред традиционалне надзорне улоге, огледа се и у сагледавању трендова и хоризонталних питања, као и у проверама припремљености за решавање изазова у будућности, а све у циљу унапређења живота грађана Републике Србије, сагласни су саговорници.