Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Састанак председника ДРИ др Душка Пејовића и председнице Владе Ане Брнабић

Објављено: 3. 9. 2018.

Иако врховне ревизорске институције (ВРИ) треба да буду физички, финансијски, политички и практично независне од извршне гране власти, инсистирање на независности не подразумева одсуство сарадње онда када постоје заједнички циљеви и када рад ВРИ може да има већи утицај. О овим и сличним питањима разговарали су данас председник Државне ревизорске институције др Душко Пејовић и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.

Др Пејовић и Брнабић су разговарали о пословном простору неопходном за рад Институције, а који обезбеђује Влада у складу са Законом о ДРИ. Тренутно, Институција у Београду послује на две локације што омета координацију свакодневних активности и беспотребно повећава трошкове. У разговору је истакнуто да се ово питање мора коначно решити на задовољавајући начин и трајно, како би Државна ревизорска институција и овим путем добила статус који заслужује и који прописује Лимска декларација о смерницама за начела ревизије. Декларација се сматра основним стандардом ревизије јавног сектора и представља један од докумената са којима Институција мора да се усклади на путу приступања Европској унији.

Поред унапређења услова за рад Институције, др Пејовић и Брнабић су размотрили информације о кључним ризицима финансијског управљања и управљања учинком са којима се сусрећу министарства и државни органи. Било је речи и о потенцијалу који ревизије сврсисходности имају када је реч о истицању кључних изазова са којима се суочава Влада, као и о учешћу Државне ревизорске институције у спровођењу мера из Програма реформе управљања јавним финансијама.

„Врховне ревизорске институције су од критичног значаја када је реч о подржавању кључних функција Владе потребних за развој и спровођење бољих политика и програма“, истакао је др Пејовић. Визија будуће сарадње, поред традиционалне надзорне улоге, огледа се и у сагледавању трендова и хоризонталних питања, као и у проверама припремљености за решавање изазова у будућности, а све у циљу унапређења живота грађана Републике Србије, сагласни су саговорници.