Најновије актуелности

19. 4. 2024.

ДРИ започела ревизију код још 103 корисника јавних средстава

Државна ревизорска институција (ДРИ),  у складу са Програмом ревизије за 2024. годину, започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код још 103 корисника јавних средстава.

9. 4. 2024.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције за 2024. годину, ДРИ је започела спровођење 33 комбинованe ревизијe правилности и сврсисходности пословања.

9. 4. 2024.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2024. годину

Државни ревизори започели су спровођење 18 ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције за 2024. годину.

 

5. 4. 2024.

Учешће председника ДРИ на регионалној конференцији Светске банке у Бечу

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, учествовао је на регионалној конференцији која је под називом „Прегледи потрошње као алат за јачање фискалног управљања“, у организацији Светске банке, одржана 3. и 4. априла у Бечу.

2. 4. 2024.

У ДРИ одржане обуке у области анализе података

Део запослених у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовао је на обукама у вези са јачањем капацитета за анализу података које је у Београду од 25. марта до 1. априла одржала др Елизабет Јанг, ванредни професор на Универзитету у Холандији. Обукама су, између осталих, присуствовали чланови Савета, врховни државни ревизори и вође тимова за ревизију сврсисходности пословања.

Ефикасност расподеле и коришћења наменских трансфера у социјалној заштити

Средства за наменске трансфере у социјалној заштити из године у годину све мања

Објављено: 26. 1. 2023.

Наменски трансфери у социјалној заштити уведени су као механизам којим се са централног нивоа пружа финансијска подршка јединицама локалне самоуправе за обезбеђивање услуга социјалне заштите из њихове надлежности, а који за циљ имају допринос развоју услуга социјалне заштите на локалном нивоу.

Укупан износ опредељених наменских трансфера у социјалној заштити у периоду  2019–2021. године смањивао се – у 2019. години износио је 752 милиона динара, у 2020. години 605 милиона динара, а у 2021. години 556 милиона динара,  што је за 26 одсто мање у односу на опредељена средства у 2019. години.

Како је нагласио др Пејовић, од укупног броја ЈЛС које су добиле наменске трансфере и биле у обавези да доставе Министарству извештаје о утрошку добијених средстава – у 2019. години извештај није доставило 69 ЈЛС, што чини 55 одсто, за 2020. годину осам ЈЛС, односно шест одсто, а у 2021. години све ЈЛС доставиле су извештаје.

„Наведено указује на то да Министарство за рад није располагало потпуним информацијама о наменским трансферима у социјалној заштити, осим у 2021. години“, поручио је др Пејовић.

Светлана Милановић Врцељ, државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, поручила је да нису предузете све потребне активности у циљу ефикасне расподеле средстава по основу наменских трансфера у социјалној заштити, што за последицу може имати њихову неправичну расподелу.

Ревизија је показала да изостанак суштинске анализе података јединица локалне самоуправе и непостојање минималних стандарда појединих услуга отежава оцену доприноса наменских трансфера развоју услуга социјалне заштите, као и да није успостављен ефикасан надзор у овој  области.

Врцељ је нагласила да би наменски трансфери у износу од 1,9 милијарди динара више допринели развоју услуга социјалне заштите да су благовремено предузете активности на њиховој ефикасној расподели и вршењу надзора над коришћењем истих.

Из средстава наменских трансфера ЈЛС могу финансирати дневне услуге у заједници, услуге подршке за самостални живот, саветодавно-терапијске и социјално-едукативне услуге и услуге смештаја, али је ипак највећи број ЈЛС је финансирао услуге помоћи у кући и личног пратиоца детета, а и број издатих лиценци за ове услуге расте.

Субјект ревизије било је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања коме је ДРИ дала препоруке ради унапређења стања у овој области.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања "Ефикасност расподеле и коришћења наменских трансфера у социјалној заштити" доступан је овде.