Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Одржан стручни скуп „Финансијска дисциплина у трошењу јавних средстава“

Објављено: 23. 5. 2016.

Председник Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић, врховни државни ревизори Цветана Пршић, Радулка Урошевић, Душко Пејовић, и виши саветник Нада Мирковић учестовали су у петак, 20. маја, на стручном скупу „Финансијска дисциплина у трошењу јавних средстава“ одржаном у Палати Србије.

Циљ стручног скупа, организованог од стране Министарства државне управе и локалне самоуправе, био је да се идентификују елементи пројектног задатка за израду пакета мера помоћу којих би Србија могла да успостави чврсту финансијску дисциплину, пре свега у поступању јавног сектора.

У уводном обраћању, председник Државне ревизорске институције, Радослав Сретеновић присутнима је укратко представио рад ДРИ и истакао улогу Институције као независног и највишег државног органа ревизије јавних средстава у Републици Србији.

Када је реч о најчешћим налазима Државне ревизорске институције, ревизори су установили неправилности у вези са планирањем и извршењем буџета и финансијских планова, запошљавањем већег броја лица од дозвољеног, исплатом виших плата од прописаних, неспровођењем поступка јавних набавки, а утврђене су и неправилности у вези са састављањем финансијских извештаја. Наведене неправилности последица су недовољно ефикасног финансијског управљања и контроле и неуспостављања интерне ревизије, а од оснивања Институције до данас, донето је више од 5.000 препорука за њихово уклањање, навео је Сретеновић.

Стручном скупу присуствовали су и потпредседница владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички, професор Правног факулета Бранко Радуловић и професор Економског факултета Милојко Арсић.

„За одрживе резултате у области финансијске дисциплине неопходно је суочавање са проблемом недовршене економске транзиције у Србији“, рекла је Удовички. Према њеним речима, очигледан је проблем пројекција нереалног буџета и улазака у обавезе за које је извесно да не могу да буду плаћене.

Професор Правног факулета Бранко Радуловић рекао је да су мале јединице локалне самоуправе неефикасније у односу на градове и да је пожељено да се уради нешто што би помогло развоју тих општина, попут њиховог спајања или припајања.

Професор Економског факултета Милојко Арсић објаснио је да је финансијска дисциплина феномен који се односи на све учеснике у привредном животу и подразумева сервисирање свих обавеза које имају, док недисциплина настаје када се креирају планови који нису одрживи.

„Према нашем мишљењу финансијска дисциплина биће боља када се у потпуности успостави разумевање значаја интерне контроле и интерне ревизије и када се буду спроводиле већ постојеће санкције за непоштовање законских одредби. Да би се развило финансијско управљање и контрола мора бити изграђена свест о управљачкој одговорности. Потребно је спровести додатне активности на подизању свести код виших руководилаца у јавном сектору како би боље разумели своју улогу и одговорност у успостављању система интерне контроле, као и улогу интерног ревизора у њиховој организацији“, закључио је Сретеновић.