Стручњаци Ревизорског суда Италије одржали за представнике ДРИ радионицу на тему ревизија у реалном времену
Објављено: 7. 3. 2024.Представници Државне ревизорске институције (ДРИ) на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовали су данас на радионици на тему „Ревизије у реалном времену – принципи и праксе Ревизорског суда Италије“ коју су у Београду одржали Масимилијано Минерва, председник Одбора за ревизију у реалном времену и Ђанкарло Ди Леће, саветник Ревизорске коморе и заменик начелника за међународну сарадњу у врховној равизорској институцији (ВРИ) Италије. Радионици су присуствовали и Савет ДРИ, врховни државни ревизори, секретар Институције, као и вође тимова за ревизију сврсисходности пословања.
Радионица је била прилика да се чују искуства Ревизорског суда Италије у спровођењу ревизија у реалном времену, методологије, стратегије и принципи који се примењују у овом ревизијском приступу. На радионици су разматране сличности и разлике ревизије у реалном времену које спроводи Ревизорски суд Италије у односу на главне врсте ревизија које спроводи ДРИ.
Имајући у виду изазове које нове технологије свакодневно доносе, учесници су се такође усагласили да ВРИ могу очувати релевантност и поузданост једино ако буду у стању да брзо и ефикасно одговоре на такве изазове, у циљу што квалитетније ревизије јавних средстава.
ВРИ се све више интересују за ревизије у реалном времену, које су се показале као посебно корисне у ванредним ситуацијама и околностима када је благовременост ревизије неопходна. Предност овог ревизијског приступа огледа се у томе да се ревизије спроводе у исто време када корисници јавних средстава спроводе програме, пројекте и планове.
Европска организација врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) формирала је Пројектну групу за користи и методологије ревизије у реалном времену 2023. године, када је одржан и први састанак ове Пројекте групе. Главне идеје оснивања ове Пројектне групе јесу обједињавање знања о теми ревизије у реалном времену и развијање заједничке терминологије у овој области, као и истицање предности и недостатака коришћења овог ревизијског приступа. ДРИ, као чланица ове Пројектне групе, прати све релевантне праксе у овој области кроз сарадњу са ВРИ из ЕУРОСАИ.
Радионица је организована уз подршку Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) и Пројекта за унапређење јавних набавки.