Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Шведска помаже унапређење јавних финансија у Србији

Објављено: 7. 4. 2014.

Србија ће у наредне две године спроводити програм Уједињених нација за развој (УНДП) “Унапређење механизама одговорности у области јавних финансија” који финансира Влада Краљевине Шведске са 2,3 милиона долара, а водећи национални партнер пројекта је Државна ревизорска институција.

Осим Државне ревизорске институције, национални партнери су и Министарство финансија – Централна јединица за хармонизацију, Управа за јавне набавке, Републичка комисија за заштиту права понуђача у поступцима јавних набавки, Правосудна академија и Стална конференција градова и општина.

Како је речено на конференцији за новинаре, која је данас одржана у Канцеларији УНДП у Београду, циљ пројекта је унапређење рада државних и недржавних актера, како на централном тако и на локалном нивоу, ради спроводјења ефикасних мера за спречавање злоупотреба јавних средстава.

Председник Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић нагласио је да буџет намењен Институцији износи 471.000 долара.

Државна ревизорска институција и УНДП потписали су годишњи план рада у јануару 2014. године. Најважније активности које ће Институција реализовати у оквиру пројекта односе се на сертификацију државних ревизора и овлашћених државних ревизора, анализу постојећих закона који уређују област јавних финансија и унапређење процедура за њихово побољшање, изради методологије за ревизију политичких партија, рекао је Сретеновић. Он је додао да ће средства из програма бити утрошена и на предавања за запослене у области јавних финансија у локалним самоуправама, радионице са члановима надлежног одбора за финансије Народне скупштине, радионице са новинарима, као и за унапређење интернет презентације, односно вебсајта Државне ревизорске институције.

Захваљујем се Влади Краљевине Шведске, Шведској агенцији за међународни развој, Амбасади Краљевине Шведске у Београду на драгоценој помоћи коју ће нам пружити током реализације овог пројекта, истакао је Сретеновић. Када је у питању сарадња Институције и УНДП – а, генерални државни ревизор је подсетио да је Институција са УНДП већ реализовала један пројекат “Јачање механизама одговорности у области јавних финансија”, који је финансирало Министарство спољних послова Краљевине Норвешке.

Кристер Асп, амбасадор Шведске у Београду истакао је да је циљ пројекта унапређење контроле јавних финансија како би се побољшала борба против корупције.

Шведска је трећи највећи донатор у Србији, а циљ реализације свих пројеката је Србија у Европској унији. Наставићемо да пружамо подршку Србији на њеном путу ка ЕУ, поручио је Асп.

Ирена Војачкова Солорано, стална представница УНДП у Србији нагласила је да применом пројекта Србија треба да развије механизме одговорности у области јавних финансија, што би допринело бољем управљању јавних финансија и смањило могућности за корупцију.

Скупу су присуствовали и Предраг Јовановић, директор Управе за јавне набавке, Саша Варинац, председник Комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки, Ненад Вујић, директор Правосудне академије, Горан Цвејић, помоћник министра у Министарству финансија и Ђорђе Станичић, генерални секретар Сталне конференције градова и општина.