Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Учешће делегације ДРИ на регионалној презентацији паралелне ревизије сврсисходности пословања на тему родне равноправности

Учешће делегације ДРИ на регионалној презентацији паралелне ревизије сврсисходности пословања на тему родне равноправности

Објављено: 5. 3. 2024.

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовала је данас на регионалном састанку представника врховних ревизорских институција Републике Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске, одржаном ради представљања публикације о ревизијама на тему родно одговорног буџетирања и родне равноправности одржаном у Сарајеву. Догађај је организован под називом „Ревизија сврсисходности пословања у области Циља одрживог развоја 5 – Родна равноправност: кључни налази, препоруке, научене лекције из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије“.

Одржавању презентације претходило је спровођења паралелне ревизије сврсисходности пословања у 2023. години и објављивање пет извештаја о спроведеним ревизијама у вези са Циљем одрживог развоја 5 – „Постићи родну равноправност и оснажити све жене и девојчице“. Координатор спровођења била је ДРИ Републике Србије, а учеснице паралелне ревизије биле су и Државна ревизорска институција Црне Горе, Канцеларија за ревизију институција Босне и Херцеговине, Уред за ревизију институција у Федерацији Босне и Херцеговине и Главна Служба за ревизију јавног сектора Републике Српске, уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women).

Делегацију ДРИ чинили су – чланице Савета Љиљана Димитријевић и Невенка Бојанић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, Никола Стефановић и саветница у ревизији и чланица тима, Марина Арсеновић.

У уводном делу састанка, чланица Савета ДРИ, Љиљана Димитријевић,  нагласила је да политике родне равноправности треба да постану саставни део редовних активности свих државних органа и институција на свим нивоима, чиме ће се родна равноправност успоставити као нужан принцип у процесу редовног планирања јавних политика и њиховог буџетирања.

 „Родна равноправност је предуслов развоја нашег друштва и сви грађани и грађанке треба да имају једнаке шансе да остваре своје пуне потенцијале и да се њихова понашања, потенцијали и потребе једнако вреднују у друштву, а да дискриминиција по основу пола и рода буде искорењена“, поручила је Димитријевић.

Генерални ревизори и представници руководстава ревизорских институција из земаља учесница у овом пројекту указали су на значај питања родне равноправности и његове интеграције у ревизијске активности како би се, кроз налазе и препоруке спроведених ревизија, дао допринос унапређењу и имплементацији Циља одрживог развоја 5 у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Србији.

Вође тимова који су спровели ревизије затим су, кроз панел-дискусију, презентовале кључне налазе, препоруке и научене лекције из спроведених ревизија.

Представница Регионалне канцеларије UN Women за Европу и Централну Азију, гђа Ермира Лубани, похвалила je рад ревизорских тимова и значај извештаја о спроведеним ревизијама као снажних механизама за предузимање наредних корака у циљу унапређења питања родне равноправности у земљама региона. 

Државна ревизорска институција спровела је паралелну ревизију сврсисходности пословања под називом „Успостављање родно одговорног буџетирања у Републици Србији“. Извештај о ревизији доступан је овде.

Резултати окончаног пројекта регионалне паралелне ревизије презентовани су кроз публикацију чију израду је подржала UN Women и која је доступна на https://bit.ly/3wEBQUJ.