Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Учешће делегације ДРИ на регионалној презентацији паралелне ревизије сврсисходности пословања на тему родне равноправности

Учешће делегације ДРИ на регионалној презентацији паралелне ревизије сврсисходности пословања на тему родне равноправности

Објављено: 5. 3. 2024.

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовала је данас на регионалном састанку представника врховних ревизорских институција Републике Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске, одржаном ради представљања публикације о ревизијама на тему родно одговорног буџетирања и родне равноправности одржаном у Сарајеву. Догађај је организован под називом „Ревизија сврсисходности пословања у области Циља одрживог развоја 5 – Родна равноправност: кључни налази, препоруке, научене лекције из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије“.

Одржавању презентације претходило је спровођења паралелне ревизије сврсисходности пословања у 2023. години и објављивање пет извештаја о спроведеним ревизијама у вези са Циљем одрживог развоја 5 – „Постићи родну равноправност и оснажити све жене и девојчице“. Координатор спровођења била је ДРИ Републике Србије, а учеснице паралелне ревизије биле су и Државна ревизорска институција Црне Горе, Канцеларија за ревизију институција Босне и Херцеговине, Уред за ревизију институција у Федерацији Босне и Херцеговине и Главна Служба за ревизију јавног сектора Републике Српске, уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women).

Делегацију ДРИ чинили су – чланице Савета Љиљана Димитријевић и Невенка Бојанић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, Никола Стефановић и саветница у ревизији и чланица тима, Марина Арсеновић.

У уводном делу састанка, чланица Савета ДРИ, Љиљана Димитријевић,  нагласила је да политике родне равноправности треба да постану саставни део редовних активности свих државних органа и институција на свим нивоима, чиме ће се родна равноправност успоставити као нужан принцип у процесу редовног планирања јавних политика и њиховог буџетирања.

 „Родна равноправност је предуслов развоја нашег друштва и сви грађани и грађанке треба да имају једнаке шансе да остваре своје пуне потенцијале и да се њихова понашања, потенцијали и потребе једнако вреднују у друштву, а да дискриминиција по основу пола и рода буде искорењена“, поручила је Димитријевић.

Генерални ревизори и представници руководстава ревизорских институција из земаља учесница у овом пројекту указали су на значај питања родне равноправности и његове интеграције у ревизијске активности како би се, кроз налазе и препоруке спроведених ревизија, дао допринос унапређењу и имплементацији Циља одрживог развоја 5 у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Србији.

Вође тимова који су спровели ревизије затим су, кроз панел-дискусију, презентовале кључне налазе, препоруке и научене лекције из спроведених ревизија.

Представница Регионалне канцеларије UN Women за Европу и Централну Азију, гђа Ермира Лубани, похвалила je рад ревизорских тимова и значај извештаја о спроведеним ревизијама као снажних механизама за предузимање наредних корака у циљу унапређења питања родне равноправности у земљама региона. 

Државна ревизорска институција спровела је паралелну ревизију сврсисходности пословања под називом „Успостављање родно одговорног буџетирања у Републици Србији“. Извештај о ревизији доступан је овде.

Резултати окончаног пројекта регионалне паралелне ревизије презентовани су кроз публикацију чију израду је подржала UN Women и која је доступна на https://bit.ly/3wEBQUJ.