
Учешће ДРИ на шестом мастеркласу о методолошким питањима у ревизији општина
Објављено: 9. 4. 2025.Милош Мандушић, виши саветник за контролу квалитета у ревизији, одржао је данас презентацију под називом „Од налаза до утицаја“, током шестог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је на тему „Извештавање“ у онлајн формату организовала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина. Мандушић је са учесницима поделио свеобухватан преглед приступа Државне ревизорске институције (ДРИ) извештавању о ревизији и говорио о томе како се управља извештавањем – од писања и визуелног приказа до контроле квалитета и мерења утицаја ревизије.
„Извештаји о ревизији представљају основни производ Државне ревизорске институције, највидљивији резултат сваке ревизије, покретач транспарентности и одговорности, као и мост ка јавности – Парламенту, медијима и грађанима“, рекао је Мандушић.
Како је објаснио, ДРИ годишње објављује више од 330 извештаја о ревизији.
„ДРИ примењује методолошка правила за сваку врсту ревизије, смернице за јасно писање и структурирање извештаја, алате за контролу квалитета и уверавање у квалитет, као и процедуре за писање послеревизионих извештаја“, нагласио је Мандушић. Он је додао да ДРИ однедавно примењује и методологију за мерење утицаја ревизије.
Говорећи о томе како настају извештаји о ревизији, Мандушић је истакао да сваки извештај има одређену структуру која је јасна, логична и усклађена са најбољим међународним праксама. Додао је да налаз чине четири елемента – критеријум, услов, узрок и последица.
Испред ДРИ, на онлајн догађају учествовали су виши саветници у ревизији – Милена Лековић и Тијана Благојевић, самостални саветници у ревизији – Мирослав Ђуђар и Ивана Драгосавац, саветници у ревизији – Тања Каличанин, Јелена Дарабош и Драгољуб Јанковић.
На данашњем мастеркласу, најбоље праксе у вези са извештавањем о ревизији, поред ДРИ, представиле су и ВРИ Бугарске, Израела и Северне Македоније. Све четири ВРИ представиле су своје приступе у извештавању о ревизијама финансијских извештаја, ревизијама правилности пословања, као и ревизијама сврсисходности пословања.
Мастерклас, који је окупио 130 представника европских ВРИ, организован је са циљем да омогући размену информација о методолошким питањима. Усредсређујући се на извештавање о ревизији, догађај је послужио за представљање различитих искустава како би се истражили начини за унапређење утицаја, доступности и квалитета извештаја о ревизији. Поред тога, истакнута је улога јасноће и увођења нових метода за саопштавање резултата ревизије. Јасан и концизан извештај, интегрисање алата за визуелизацију сложених концепата и за аналитику података, као и видео записи, помажу ВРИ да саопште резултате различитим циљним групама заинтересованим за налазе ревизије. Учесници су стекли увид у различите праксе ВРИ које су представиле практичне примере за унапређење комуникације о резултатима ревизије.Овакав догађај представља прилику за испуњење мисије ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију општина – формирање отворене платформе за размену најбољих пракси и искустава у циљу побољшања квалитета, продуктивности и вредности процеса ревизије.