Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Завршен УСАИД Пројекат за реформу правосуђа и одговорну власт

Објављено: 5. 10. 2016.

Петогодишњи Пројекат за реформу правосуђа и одговорну власт (ЈРГА) данас је свечано затворен на конференцији у “Аероклубу” у Београду. Свечаном затварању пројекта присуствовао је и председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор Радослав Сретеновић.


Пројекат за реформу правосуђа и одговорну власт (ЈРГА) покренут је 3. маја 2011. године уз финансијску подршку Агенције Сједињених Америчких Држава за међународни развој (УСАИД). Пројекат је реализован на територији Републике Србије са циљевима да се ојача владавина права и независност правосудних органа у Републици Србији; да се побољша свест јавности о реформама у правосудном сектору и да се ојача капацитет владиних институција, са фокусом на независне агенције, као и организације цивилног друштва, да препознају и спречавају корупцију.


Пројекат је обухватио две комепоненте: Реформу правосуђа и Одговорну власт, а остваривање циљева и резултата у оквиру ове две компоненте подржано је кроз додељивање бесповратних финансијских средстава – грантова.


Током пет година, сарадња Државне ревизорске институције и ЈРГА пројекта огледала се у подршци и врхунској експертској помоћи коју је Институција добила приликом спровођења ревизија сврсисходности и јачања сарадње са Народном скупштином. Захваљујући међусобној сарадњи, Институција је реализовала четири ревизије сврсисходности, које су допринеле ефикаснијем коришћењу буџетских средстава и спречавању злоупотреба. Свака од ових ревизија резултирала је променама које су институције усвајале и пре него што смо објавили наше званичне извештаје и свака је била на насловним странама наших медија. То значи да смо се бавили темама које су важне за наше грађане, рекао је Сретеновић.


ЈРГА нас је такође подржала у томе да успоставимо много ближу и ефикаснију сарадњу са другим државним органима од којих зависе резултати нашег рада. Са прекршајним судовима и тужилаштвима смо успоставили механизам координације и захваљујући ЈРГА пројекту, по први пут смо почели да се редовно састајемо са овим институцијама и директно решавамо спорна питања. Тај механизам координације је нешто што ће ЈРГА оставити као праксу коју ћемо засигурно наставити да спроводимо, закључио је Сретеновић.


Конференцији је присуствовао и амерички амбасадор Кајл Скат који је најавио могућност нових пројеката о којима су у току консултације са Владом Републике Србије. Осврћући се на рад ДРИ и Агенције за борбу против корупције, Скат је навео да управо ове институције које врше надзор, шаљу јасну поруку да се корупција неће толерисати.


На конференцији су говорили и министарка правде Нела Кубуровић, директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић,председник Високог савета судства и Врховног касационог судства Драгомир Милојевић, председник Прекршајног апелационог суда Зоран Пашалић и директор Правосудне академије Ненад Вујић, који су на челу институција које су добиле подршку ЈРГА пројекта, као и вођа пројекта УСАИД ЈРГА Лоренс Ветер.