Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Значај индикатора Циљева одрживог развоја за будућност Србије

Значај индикатора Циљева одрживог развоја за будућност Србије

Објављено: 25. 10. 2023.

Овлашћени државни ревизор Нада Тошић и виши саветник Јован Вуковић учествовали су на радионици посвећеној спровођењу Агенде 2030 за одрживи развој, одржаној 23. и 24. октобра у Аранђеловцу под називом „Прикупљање и представљање индикатора Циљева одрживог развоја“.

„Државна ревизорска институција ће дати свој допринос овој глобалној обавези кроз спровођење ревизије сврсисходности пословања „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“, коју ДРИ спроводи ове године“, рекла је Тошић.

Тошић је нагласила да је ДРИ од 2019. до 2023. године спровела више ревизија сврсисходности пословања на теме које су повезане са Циљевима одрживог развоја у социјалној, економској, у области заштите животне средине (пољопривреде, заштите и доступности воде, квалитета ваздуха, управљања отпадом), као и у областима социјалне заштите и здравства, заштите културних добара, комуналних услуга и јавних набавки.

„У складу с тим, улога врховних ревизорских институција је значајна у овом процесу, јер својим ангажовањем додају вредност и утичу на побољшање живота грађана“, рекла је Тошић.

Стратешки план ДРИ за период 2019–2023. године, поред циља који се односи на даље унапређење ДРИ, има и екстерну димензију, којом се обухватају питања од највишег приоритета за Републику Србију. Једно од тих питања је посвећеност Републике Србије глобалном стратешком оквиру за одрживи развој, тј. Агенди за одрживи развој до 2030 и 17 циљева одрживог развоја (ЦОР), коју су у септембру 2015. године усвојиле све чланице УН. 

На скупу који је организовао Републички завод за статистику, учесници су представили досадашње активности и резултате у спровођењу Циљева одрживог развоја, осврнули се на спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030 и укључивање индикатора Циљева одрживог развоја у планирање јавних политика у Републици Србији. Такође, учесницима су представљени и примери добре праксе Пољске и Немачке у области праћења и извештавања о индикаторима Циљева одрживог развоја.

На радионици су, осим представника ДРИ, учествовали и представници  Министарства за европске интеграције, Републичког завода за статистику, Републичког секретаријата за јавне политике, Уједињених нација и Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ).

Радионица је организована уз подршку пројекта „Реформа јавних финансија – Агенда 2030“ који кофинансирају Савезно министарство за економску сарадњу и развој Немачке (БМЗ) и Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ), а спроводи ГИЗ.