Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

null

Потребно унапредити комуникацију са корисницима и управљање подацима преузетим из других евиденција и регистара

Објављено: 23. 12. 2021.

Циљ ревизије сврсисходности пословања „Управљање информационим системима локалне пореске администрације (ИСЛПА)“ био је да оцени квалитет управљања ИСЛПА и утврди да ли је обезбеђена поверљивост, расположивост и интегритет информација, података, докумената и апликације у информационом систему.

Ревизија је спроведена јер су у претходним ревизијама правилности пословања и ИТ ревизијама сврсисходности пословања ревизори утврдили да су многи проблеми код обрачуна и наплате прихода последица неажурних евиденција у ИСЛПА.

Извештај ДРИ показује да је, и поред значајног унапређења управљања информационим системом, неопходно унапредити комуникацију са корисницима и управљање подацима преузетим из других евиденција и регистара.

Проблеми утврђивања и наплате изворних прихода локалне самоуправе, посебно наплате пореза на имовину, могу бити последица неадекватног управљања информационим системом локалне пореске администрације, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор на конференцији за медије.

Једнако је важно добро управљање информационим системима градова и општина, као и управљање њиховом имовином, истакао је др Пејовић.

Ова ревизија је за циљ имала да оцени квалитет управљања ИСЛПА и утврди да ли је обезбеђена поверљивост, расположивост и интегритет информација, података, докумената и апликације у информационом систему, истакао је Драган Стојановић, државни ревизор.

ДРИ је дошла до закључака на основу оцене стања три компоненте информационог модела, доступности, интегритета и поверљивости података, рекао је Стојановић, вођа тима који је спровео ову ревизију.

Ревизија је показала да је доступност информација, података и докумената ИСЛПА повећана формирањем Јединственог система у Државном дата центру истовремено смањујући ризике који могу настати услед хаварије. Интегритет информација, података и докумената ИСЛПА није обезбеђен у потпуности, јер се у већем делу заснива на подацима преузетим из екстерних система и регистара без означавања извора података, што за последицу може имати немогућност утврђивања аутентичности, непорецивости и комплетности података. Поверљивост информација, података и докумената који се користе у ИСЛПА није обезбеђена у потпуности, јер се подаци, документи и информације које се преузимају из других матичних евиденција и регистара, чувају без крипто-заштитних механизама.

Државна ревизорска институција дала је субјектима ревизије препоруке ради унапређења стања у овој области.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање информационим системом локалне пореске администрације“ доступан је ОВДЕ.